Deloindom: Sistematični prvi koraki

V sklopu velike nagradne igre Moj zelenjavni vrt objavljamo prvega od prispevkov, s katerimi bomo začet­nikom pomagali pri prvih korakih na vrtu.

Objavljeno
28. februar 2014 09.37
J. B., Deloindom
J. B., Deloindom

Zakaj si omisliti svoj zelenjavni vrt? Najpogostejši razlog je seveda zavest o prednostih doma pridelane zelenjave pred kupljeno, pripeljano od daleč, o kateri nismo prepričani, kako je pridelana. Nujni pogoj za odločitev pa je seveda veselje. Košček primernega zemljišča celo ni obvezen – manjše količine nekaterih vrst zelenjave lahko pridelamo kar v posodah, če le imamo dovolj osončen balkon.

Doma pridelane vrtnine lahko precej razbremenijo družinski proračun, vendar je najbolje začeti z majhnim vrtom. Zavedati se moramo, da bo v nekaterih obdobjih oskrba vrtnin zahtevala precej naše navzočnosti, predvsem v času setve, bujne rasti vrtnin in v sušnem poletju, ko si bomo za zalivanje morali vzeti čas zjutraj ali zvečer. Pred odločitvijo o velikosti dobro premislimo, koliko časa mu bomo lahko namenili, da nam ne bo v breme. Ena pogostejših napak, ki jih delajo vrtičkarji začetniki, je, da posadijo preveč vsega na preveliko površino. Priporočljivo je začeti z manjšim številom vrtnin, ob katerih si bomo sproti nabirali izkušnje in se naučili spoprijeti tudi s kakšno težavo. Sezone se ponavadi izidejo tako, da v nobeni ni mogoče pridelati prav vsega, tu in tam se kakšna stvar ne posreči, zagode nam jo lahko vreme ali druge okoliščine in škoda bi bilo, da bi se nam ob prevelikih ambicijah zazdele težave nerešljive. Če imamo radi vse pod nadzorom, se bomo morali navaditi, da se narava ravna po svojih pravilih, zaradi katerih ni mogoče vsega predvideti. Predvsem ona nam bo narekovala čas za določena opravila. Dobrodošli bosta potrpežljivost in odprtost za učenje.

Več nasvetov za vrtičkarje preberite v zadnji tiskani izdaji priloge Deloindom ali na www.deloindom.si, hkrati pa odgovorite na nagradno vprašanje in se potegujte za praktične nagrade.