Deloindom: Vgradne omare - svet za drsnimi vrati

Kje v stanovanju lahko izkoristimo prostor za postavitev vgradne omare, kako pomembna je kakovost vodil in katere pripomočke lahko vgradimo vanje.

Objavljeno
06. marec 2014 15.32
Aleksandra Zorko, Deloindom
Aleksandra Zorko, Deloindom
Danes so vgradne garderobne omare od tal do stropa in od stene do stene samoumevne. Skoraj ni novega ali na novo opremljenega stanovanja, v katerem ne bi bilo za vrati brez ročajev, ki se zlijejo s steno, velikih shranjevalnih površin. To je zagotovo uporaben prostor, a je treba ureditev notranjosti omare dobro premisliti in načrtovati, pozornost pa nameniti tudi kakovosti materialov in izdelave. Omara bo namreč dolgo ostala na izbranem mestu.

Vgradno omaro lahko postavimo v skoraj vsak prostor v stanovanju, le primerno steno mora imeti. Najpogosteje jih vidimo, kot pravijo v podjetju Izi mobili, v spalnici, predsobi, otroški in mladinski sobi, lahko so zasnovane tudi kot samostojne garderobne sobe. Vključiti jih je mogoče tudi v opremo dnevne sobe, kot samostojen element ali v kombinaciji z regalom za televizor in policami za knjige. Če so vrata kombinirana s steklom ali pleksijem, nastane tudi lepa knjižna omara ali vitrina za porcelan v jedilnici. Z vgradnimi omarami lahko dobro izkoristimo prostor v mansardi pod poševnim stropom ali pod stopnicami. Zlasti pri izbiri barv je, svetujejo v podjetju, pametno upoštevati dejstvo, da bo omara v prostoru najbrž dlje kot drugi kosi pohištva, zato se odločimo barvno kombinacijo, ki nam je zares všeč in h kateri bomo tudi v prihodnje zlahka dodajali nove kose pohištva.

Vgradne omare so primerne za različne postavitve, na primer, kot zapolnitev med dvema stenama, pregrada, ki razdeli prostor na dva dela, samostojna na ravni steni, dvostranska izvedba za dve sobi. Pomembno je le, opozarja Katarina Hohnjec iz podjetja Hobyles, da so tla ravna, v nasprotnem primeru je treba izdelati talno ploskev, ki je sicer ne potrebujemo.

Z vgradno omaro zapremo prostor, pravi Anica Peklenk iz Mizarstva Peklenk Boris, zato je ni priporočljivo postavljati ob vlažne stene ali ob stene, kjer lahko pričakujemo večjo vlažnost, saj se lahko razvije plesen. »To je največkrat težko predvideti, saj dokler stene ne zapremo, niti ne vemo, da lahko nastanejo kakšne težave. Zato vgradnih omar naj ne bi postavljali ob zunanje stene,« pou­darja Peklenkova. Včasih je to težko upoštevati, dodaja, ker hitro zmanjka primernih sten, zato je v tem primeru dobro načrtovati dodatno zračenje.

Kaj vse je dobro vedeti preden se odločimo za naročilo in kakšna naj bo razporeditev v omari, preberite v tokratni tiskani izdaji priloge Deloindom ali na www.deloindom.si.