Gambija v boju proti aidsu

Predsednik države trdi, da je ozdravelo že 68 bolnikov z aidsom. Zahodna medicina svari pred lažnim upanjem.

Objavljeno
03. januar 2013 15.14
S. I./Reuters
S. I./Reuters

Gambijski bolniki z aidsom bodo že čez par let lahko odšli v novo, domačo bolnišnico, kjer bodo prejeli zeliščno zdravilo, ki naj bi po trditvah predsednika države Jahja Džameha ozdravilo to neozdravljivo bolezen.

Džameh je že leta 2007 oznanil, da je našel zeliščno zdravilo proti aidsu, in naletel na plaz kritik zahodne medicinske stroke, češ da bolnim daje lažno upanje.

Predsednik te zahodnoafriške državice z manj kot dvema milijonoma prebivalcev je v novoletnem nagovoru napovedal, da bo do leta 2015 postavil bolnišnico s 1111 posteljami, v kateri bodo lahko z naravnimi zdravili v pol leta pozdravili po 10.000 bolnikov.

Svetovna zdravstvena organizacija in Združeni narodi svarijo, da je Džamehovo zdravljenje sporno, saj od bolnikov z aidsom zahteva, da prenehajo jemati ostala zdravila, s čimer so bolj dojemljivi za okužbe.

A gambijski predsednik se ne da. Že oktobra lani je sporočil, da je z njegovim zdravilom ozdravelo že 68 pacientov.

Jahja Džameh pa ni edini afriški voditelj, ki se je znašel pod kritikami zaradi zavračanja »zahodne« medicine in zagovarjanja domačih zeliščnih zvarkov.

Pred časom se je Zahod zgražal nad tedanjim predsednikom Južnoafriške republike Tabom Mbekijem, ki je zanikal, da bi med virusom HIV in aidsom obstajala povezava, hkrati pa je uvedel zdravljenje aidsa z neučinkovitimi sredstvi, kot je, denimo, rdeča pesa, namesto z mednarodno preizkušenimi zdravili.

V Gambiji je sicer še razmeroma malo okuženih z virusom HIV: po podatkih Združenih narodov naj bi bila okužena le dva odstotka od 1,8 milijona prebivalcev.

Je pa za marsikoga bolj problematičen Jahja Džameh, ki je na oblast prišel z nekrvavim državnim udarom leta 1994. Domači in tuji aktivisti ga obtožujejo številnih kršitev človekovih pravic, nazadnje pa je bil deležen ostrih kritik zaradi usmrtitve devetih obsojencev na smrt.