Glavobol: vsaka bolečina je zgodba zase

Kolikor je Slovencev v naši državi, toliko je tudi raznolikih zgodb o glavobolu.

Objavljeno
10. januar 2012 09.45
Posodobljeno
10. januar 2012 17.00
Ana Turk, Ona
Ana Turk, Ona

Ste med prazniki želodce do zadnjega kotička napolnili s šunko in siri, za poobedek segli po kupu sladkarij, povrhu vsega pa povsem na stranski tir potisnili zadostno mero gibanja in počitka? Glavobol potemtakem ni nobeno presenečenje.

»Prav nasprotno,« svari prehranska terapevtka Alja Dimic. »Ker decembra največkrat uživamo premastno hrano, dnevi pa so zaradi priprav na praznovanje in obdarovanje precej stresni, se v nas na mah nakopiči tako velik zalogaj toksinov, da jim jetra, ki skrbijo za čiščenje našega telesa, preprosto niso več kos, na kar nas med drugim posvari glava, v kateri januarja zavlada pravi rompompom.«

A kolikor je Slovencev v naši državi, toliko je tudi raznolikih zgodb o glavobolu, kajti po besedah nevrologa in strokovnjaka za glavobole Marjana Zaletela z Nevrološke klinike ga pri vsakem od nas spodbudijo drugi dejavniki.

»Nekateri so, na primer, občutljivi za mastno hrano, drugi za alkohol, pri čemer lahko že nekaj požirkov spodbudi glavobol, kaj natančno se pri tem dogaja v samih možganih, pa še vedno ni raziskano. Znano je le, da glavobole povečini, in to kar v 70 odstotkih, povzroča stres. Bolj natančno: neprijetna obremenitev, med katere spadajo, na primer, selitve, smrt v družini, izguba službe, sprememba vremena, preveliko uživanje kave, nekakovostna hrana, premalo tekočine in podobno.«

Glavobol in migrena

Zavoljo stresa na našo glavo največkrat potrka tako imenovani tenzijski glavobol, ki ga zaznamo kot pritisk ali stiskanje, prežema nas lahko občutek polne glave. »Pri večini ljudi je bolečina blaga ali zmerna, če se takšni glavoboli ponavljajo, pa so lahko vse hujši. Podobno stopnjevanje bolečine je tudi pri migrenah, ki sicer niso tako pogoste kot tenzijski glavoboli, so pa bolj trdovratne, saj jih spremljajo bruhanje, slabost, občutljivost za vonje, zvoke in svetlobo.«

Pri obeh (glavobol, migrena) je zato priporočljivo, kot svetuje Zaletel, čim hitreje spremeniti življenjski slog. »Zelo pomembna je fizična aktivnost, ki dokazano blaži posledice stresa, sprošča mišice in poveča raven endorfina, ki ima v našem telesu prav to nalogo, da blaži posledice stresa. Seveda ne smemo pozabiti na uravnoteženo prehrano in dovolj spanca.«

Boj za vodo

»Predvsem moramo poskrbeti, da bomo vsak dan zaužili dovolj vode, in sicer liter na 25 kilogramov. Če torej tehtamo 75 kilogramov, naše telo potrebuje tri litre vode na dan in nič manj,« na še enega od povzročiteljev glavobolov opomni Dimičeva.

»Ko telesu namreč primanjkuje vode, jo začne črpati iz možganov. Pri tem se vname strahoten boj, saj možgani ne smejo ostati na suhem, kako hud je ta boj, pa nam razkrije prav glavobol. Prav zato v prehranjevanju ne bi smelo biti prostora za preslano, premastno in prezačinjeno hrano, saj nas ta še dodatno izsuši, za nameček pa tudi dodobra zakisa. Pravzaprav nas najbolj zakisajo živalske beljakovine, ki v našem organizmu ustvarjajo kisle reakcije, tem pa smo lahko kos samo z bazičnimi živili, kot so sadje, zelena zelenjava in celo zelje. Pa čeprav je kislo.«

S korenčkom nad bolečino

Glavobol, in to tudi najbolj trdovraten, utegnemo zato v številnih primerih na mah odpraviti že z vrčkom vode ali korenčkovim sokom, če le začnemo pravočasno ukrepati. »S tem da je veliko bolj učinkovit tisti sok, ki ga iz korenja iztisnemo. V tem v nasprotju s pasiranim sokom namreč ni vlaknin, zato se celice hitreje nahranijo z učinkovitimi hranili,« enega od naravnih receptov za spoprijemanje z glavobolom iz rokava strese prehranska terapevtka, ki si prizadeva, da ne bi tako zelo pogosto segali po zdravilih. Ne nazadnje: prevelika količina tablet utegne glavobole še poglobiti.

Vsakodnevni trušč v glavi

Pravzaprav je glavobol, ki se prikrade zaradi čezmernega uživanja analgetikov, meni Zaletel, eden najhujših. »Pojavlja se skoraj vsak dan, intenzivnost, narava in predel glavobola pa se spreminjajo. Ponavadi ga sprožijo že lažji telesni in intelektualni napori, spremljajo pa ga slabo počutje, slabost in drugi prebavni simptomi, nemir, strah, razdražljivost, motnje spomina, depresija. Kdaj se pojavi, je odvisno od tega, kdaj bolnik zaužije analgetike, običajno pa v zgodnjih jutranjih urah. Zdravljenje takega glavobola zahteva izjemno sodelovanje bolnika. Pomembno je, da mu razložimo, zakaj se tak glavobol pojavi in da običajni analgetiki niso več tako učinkoviti, ter ga motiviramo za zdravljenje.«

Čas za spremembe

Tovrstne bolečine v glavi so torej svaritelj, da je nekaj hudo narobe. Da smo grešili. Da nam nekatera živila, čeprav so še tako slastna, niso namenjena, določene navade, ki so kot železna srajca, pa ne pisane na kožo. Zatorej: če bomo napeli vse sile in odkrili povzročitelja glavobolov, zraven pa poskrbeli za dovolj gibanja in počitka ter zdravo hrano, jim bomo kos. Z izjemami, seveda, saj nekatere, sicer redke, povzročajo hormonske spremembe. A tudi te utegnemo s harmonijo prej ali slej pregnati. Včasih zadostuje že kopel s sivkinim oljem ali ingverjev čaj.

Ne pozabite: če se vam bolečine pojavljajo zelo pogosto in so hude, vi pa nikakor ne morete ugotoviti vzroka, je obisk pri zdravniku nujen.