Jakutija oklicala izredne razmere zaradi volkov

Medtem ko se marsikje po Evropi naravovarstveniki trudijo, da bi volk ponovno postal prebivalec njihovih gozdov, se oblasti ruske republike Jakutije spopadajo z natanko nasprotno težavo - volkov je pri njih preveč.

Objavljeno
16. januar 2013 16.06
M. Gr., Panorama
M. Gr., Panorama

Populacija volkov se je tako zelo namnožila, da so oblasti razglasile izredne razmere. Guverner Jegor Borisov je ta ukrep utemeljil s številnimi napadi volkov na udomačene severne jelene, ki predstavljajo enega od osrednjih virov za preživetje tamkajšnjega prebivalstva. Ker je divjih zajcev čedalje manj, so se začeli volkovi izdatneje prehranjevati s severnimi jeleni.


Samo lani so po podatkih kmetijskega ministrstva volkovi pokončali več kot 16 tisoč severnih jelenov, pri čemer povprečna cena enega severnega jelena znaša 10 tisoč rubljev ali 250 evrov. Raztrgali so tudi 314 konjev. Po navedbah vlade naj bi se v Jakutiji nahajalo okoli 3500 volkov, medtem ko naj bi »optimalna številka« znašala 500 volkov.


Po mnenju Vladimirja Keverja, strokovnjaka Svetovnega sklada za naravo (WWF), je cilj, da bi število volkov v treh mesecih znižali na 500, sicer preveč ambiciozen, ukrep sam pa se mu ne zdi nič posebnega. »Populacija volkov narašča v valovih,« razlaga. Število volkov v Jakutiji ocenjuje celo na 6 tisoč. Tudi druga področja Rusije imajo težave zaradi prevelikega števila volkov. Dvomi pa, da so poročila o škodi, ki naj bi jo volkovi prizadejali, povsem verodostojna.


V Rusiji živi okoli 52 tisoč volkov, pravi biolog Aleksander Bondarjev. V primerjavi s časom, ko je obstajala še Sovjetska zveza, se je njihovo število močno povečalo. Razlogi za to so med drugim tudi pravni, kajti nekatere metode lova, kot npr. določene vrste pasti ali nastavljanje močno strupenih vab, so odtlej prepovedali. Guverner Borisov si zdaj prizadeva, da bi z oklicanjem izrednih razmer od centralnih oblasti izposloval dovoljenje za vnovično uporabo prepovedanih metod lova.