Kandidatka za Delovo osebnost leta: Tina Maze

Osvojila je veliki kristalni globus, mala v veleslalomu in superveleslalomu ter potolkla vse rekorde svetovnega pokala.

Objavljeno
08. december 2013 21.05
Tina Maze
Vito Divac, šport
Vito Divac, šport
Še nobena alpska smučarka – niti smučar – ni tako šampionsko zaznamovala posamične sezone kot Tina Maze v letu 2013. V izjemnem nizu presežkov je osvojila veliki kristalni globus, mala v veleslalomu in superveleslalomu ter potolkla vse rekorde svetovnega pokala. Povrhu je na svetovnem prvenstvu v Schladmingu osvojila še tri kolajne – zlato in dve srebrni.

Tridesetletna Črnjanka je tekmovala na valovni dolžini največjih šampionov – Ingemarja Stenmarka, ki je smučarski svetovni pokal zaznamoval z rekordnimi 86 zmagami, Hermanna Maierja, ki je pred njo edini dosegel mejo 2000 točk, in navsezadnje najhitrejšega Zemljana Usaina Bolta. Tininih 2414 točk in 24 zmagovalnih odrov (od tega 11 zmag) se zdijo nedosegljivi za naslednje rodove, tako kot Boltovi rekordi na 100 in 200 metrov.

Na smučarski Everest se je Mazejeva povzpela s smučarskimi umetnijami, s tehnično dovršenimi izvedbami in njej lastno harmonijo gibanja v vseh štirih disciplinah, kar je v zgodovini smučanja uspelo le Annemarie Moser-Pröll, Hanni Wenzel, Pernilli Wiberg in Janici Kostelić. A pot do tekmovalne popolnosti je bila preizkušnja neskončne kompleksnosti s številnimi ovirami in bremeni. Nekatere si je na poti prek Pece in Triglava do Everesta zaradi svoje občutljivosti zadala sama, na nekatere pa je, čustveno ranljiva, kot je, naletela v mnogočem nerazumevajočem okolju slovenske miselnosti. A se ni dala uokviriti v povprečnost. V ekipi aMaze je ustvarila svoj svet vrhunskega športa, v katerega spušča le tiste strokovnjake, ki jim popolnoma zaupa.

Veliki globus ni bil le priznanje za izjemno sezono, ampak za petletno delo z Andreo Massijem, s katerim sta potrpežljivo in postopno gradila šampionsko moč: tekmovalno, telesno in miselno. Izjemnost rekordne sezone 2012–2013 je Mazejeva občutila letos najbolj sama. Ne samo rezultatsko neponovljivost, ampak tudi pritiske, ki jih prinašajo rekordi. »Ko si nenehno v središču pozornosti, je težko ohraniti hladno glavo in se osredotočiti na nove cilje, zavoje, na vsak gib, tiste prvine, ki te pripeljejo do kolajn in zmag oziroma koščka zlata, ki si ga želim na olimpijskih igrah v Sočiju,« Mazejeva razmišlja o bližnji prihodnosti in novih lovorikah. Rekordna sezona pa ji je povedala kruto dejstvo priljubljenosti, da je najtežje ostati sam svoj oziroma to, kar si.