Ko se kadi, poka, sveti in smrdi po ... znanosti

Novogoriška e-Hiša želi povezati znanost, izobraževanje in gospodarstvo ter pripomoči k povišanju števila študentov naravoslovja in tehnike.

Objavljeno
18. februar 2014 14.00
Danes zvečer so v središču mesta odprli Novogoriško hišo poskusov. Nova Gorica 12.februarja 2014.
Katja Željan
Katja Željan

Oči malih (in velikih) radovednežev so bile na široko razprte in usta nekaterih so se kar pozabila zapreti. Ampak tako najbrž je, ko »nora znanstvenika« Matic in Kristjan z Inštituta Jožef Stefan za pol ure zavzameta podhod ob Kulturnem domu na Bevkovem trgu v Novi Gorici. Tam bo odslej domovala e-Hiša, novogoriška hiša poskusov.

Devetletna Taja Ipavec se ob napetem dogajanju seveda ni dolgočasila. »Najbolj zanimivo je bilo, ko je počil balon,« se je glasila njena ocena nastopa »norih znanstvenikov«. Na vprašanje, zakaj se je to zgodilo, ni dolgo odgovarjala: »Ker je prišel v stik z ognjem.«

Tudi njen dve leti starejši bratec Tilen, ki je novogoriško e-Hišo obiskal prvič, je bil navdušen: »Bilo je zanimivo. Čeprav mi je najbolj všeč prav tale robot,« je pokazal proti sivi mizi v osrednjem prostoru hiše, kjer se je zabavalo veliko radovednih glav. Kako tudi ne, saj je moral robot na svoji poti premagati marsikatero oviro. »Nisem še ugotovil, kaj natančno je treba z robotom početi. Najbrž ga je treba voditi prek računalnika,« je razmišljal in dodal: »V šoli se česa takega ne učimo. Bi pa lahko bilo več takšnih vsebin.«

Za rojstni dan k robotom

Tistega dne ni bilo dolgčas niti Andreji Malus, e-Hišnici, saj je imela veliko dela z odgovarjanjem na vprašanja. »Delo e-hišnice je vodenje obiskovalcev po zbirki poskusov in skrb za zbirko. Poskuse bomo vsako četrtletje zamenjali. Želimo si, da bi se obiskovalci k nam čim večkrat vračali. Pripravljamo tudi programe za delavnice, ki jih izvajamo na terenu. Eni od njih pravimo kar eksperimentalnica, saj morajo udeleženci poleg tega, da jim mi poskuse prikažemo, tudi aktivno sodelovati in na koncu sami narediti svoj izdelek,« je hitela razlagati.

»In seveda so tu še tečaji robotike, na katerih obiskovalce učimo o konstrukciji robotike in programiranju, vse seveda skozi prijetno izkušnjo.« Mladi tako rešujejo probleme in iščejo rešitve, zato ne preseneča, da postaja takšno kreativno preživljanje prostega časa idealno celo za dogodke, kot je praznovanje rojstnih dnevov. Zabave, ki jih popestrijo različni poskusi, so pravzaprav med malimi radovedneži na Goriškem zelo priljubljeni.

V e-Hiši sta trenutno zaposleni dve e-Hišnici, a ker je dela zelo veliko, se kaj kmalu utegne zgoditi, da bodo kolektiv še nekoliko razširili. »S preselitvijo e-Hiše na Bevkov trg v središče Nove Gorice pričakujemo enkrat več obiskovalcev kot doslej,« pravi Malusova. V zadnjem letu so namreč poleg vseh omenjenih dejavnosti pripravili še dodatne delavnice, zato jih je spoznalo še več ljudi, ki se v hišo zabavnega in kreativnega druženja z znanostjo z veseljem vračajo.

In kako tak način srečevanja z znanostjo sprejemajo mladi? »Poskusi, in teh je v e-Hiši okrog trideset, so namenjeni lažjemu razumevanju znanosti. Po drugi strani se z njimi navdušujemo za znanost. Lahko rečem, da od nas odhaja malo nezadovoljnih obiskovalcev. Ko pridejo v e-Hišo, lahko tudi sami kaj naredijo ali zanimivega odkrijejo. Velikokrat gre za pojave, s katerimi se sicer srečujemo vsak dan, pri nas pa jih predstavimo malo drugače. In mladi si jih potem laže zapomnijo,« ugotavlja e-Hišnica.

Sodelovanje z univerzo

Povedano drugače: naravoslovje v e-Hiši ni strogo naravoslovje, saj je veliko poskusov takih, da obiskovalca opozorijo na njihove zaznave. »Zaznave so v znanosti zelo pomembne. Če si v poskusu soudeležen, lahko prav z zaznavami stvari tudi laže razumeš. Kar o narovoslovju slišiš, je eno, drugo pa, kako določen fizikalni pojav povežeš z določeno tematiko,« meni Andreja Malus.

Ne preseneča, da nameravajo v e-Hiši v prihodnje gostiti tudi nekatera društva, ki delujejo na področju tehnične kulture. »Z njimi bi se lahko povezali in tako pritegnili še več mladih,« razmišlja sogovornica. Prvi dogovor o medsebojnem sodelovanju so v četrtek sklenili z Univerzo v Novi Gorici. V naravoslovju in tehniki bodo tako združili moči v prizadevanju za večjo informiranost, dostopnost in prepoznavnost znanosti ter raziskovalne dejavnosti v širši javnosti.

Na univerzi pojasnjujejo, da bo sodelovanje usmerjeno v predstavitve in postavitve eksperimentov za širšo javnost, organizacijo naravoslovnih in tehniških taborov za mlade ter poletnih šol, pripravo in izvajanje izobraževalnih projektov, promocijo znanosti in tehnike ter raziskovalnega dela.

Obe ustanovi predvidevata, da se bo sodelovanje v prihodnje še razvijalo in vključevalo tudi druga področja. Prvi rezultat medsebojnega sodelovanja bo opazen že jeseni, ko bo e-Hiša v novih prostorih v centru Nove Gorice gostila multimedijsko razstavo mednarodnega projekta TESSI, ki jo je skupaj s partnerskimi organizacijami iz Italije in Slovenije pripravilo osebje Laboratorija za raziskave o okolju Univerze v Novi Gorici.

Cilj projekta TESSI je spodbujanje in širjenje trajnostnih praks na področjih rabe energije, vode ter ravnanja z odpadki v italijanskih in slovenskih srednjih šolah. Razstava obsega multivizijo in praktične poskuse, ki so namenjeni tako učencem in dijakom kot tudi odraslim radovednežem. Med drugim bodo predstavili energijsko varčnost, obrazložili pojem virtualne vode, pomen izolativnosti materialov ...

Festivali in tečaji

Po besedah Lare Brun, direktorice Mladinskega centra Nova Gorica, pod okrilje katerega spada tudi e-Hiša, je njihovo poslanstvo priprava programov, ki bodo mladim posredovali različno znanje in veščine ter jih tako opolnomočili za njihov osebnostni razvoj in aktivno vključevanje v družbo.

»Prizadevamo si ustvariti ustrezne razmere za zdravje, dobro počutje mladih, spodbuditi aktivno državljanstvo, učno mednarodno mobilnost ter skrb za prepoznavanje kulture kot temelja splošne izobrazbe. Zelo si prizadevamo vlagati v izobraževanje, znanost in spodbujanje podjetništva. S priključitvijo e-Hiše, novogoriške hiše poskusov, si Mladinski center želi postati kraj povezovanja znanosti, izobraževanja, gospodarstva in pripomoči k povečanju števila študentov naravoslovja in tehnike.«

E-Hiša je sicer zaživela že leta 2008, ko jo je zasnoval in finančno podprl novogoriški podjetnik Luka Manojlovič. Skupina prostovoljcev je prve poskuse postavila v sklop multimedijskega centra Mostovna, od oktobra lani pa e-Hiša s podporo novogoriške občine deluje pod okriljem Mladinskega centra Nova Gorica. »Eksperimentalno-izobraževalni center je odslej na ogled v novih prostorih v središču mesta. Tako se je uresničila vizija snovalca, da bo Nova Gorica dobila hišo poskusov v treh nadstropjih. Mladinski center je vesel pridobitve, saj je to priložnost za navzkrižno povezovanje vsebin, ki bodo skupaj pokrila pomembna in občutljiva področja razvoja otrok in mladostnikov kot naše ciljne skupine,« meni Brunova.

Načrti e-Hiše medtem hitro rastejo: jeseni bodo v središču mesta prvič pripravili festival znanosti, v marsikateri šoli izvajajo tečaje robotike in mindstorma, ponekod pa e-Hišo že snubijo za organizacijo ur fizike in naravoslovnih dnevov. »Približali se bomo tudi srednjim šolam, in to ne le srednji tehnični šoli v Novi Gorici, ampak tudi tukajšnji gimnaziji,« napoveduje Lara Brun.