Kontroverzna nemška feministka

Alice Schwarzer je objavila kopico knjig, med njimi tudi biografije Romy Schneider, Simone de Beauvoir in Marion Gräfin Dönhoff.

Objavljeno
10. december 2012 16.45
M. Gr., Panorama
M. Gr., Panorama

Alice Schwarzer, najbolj kontroverzna nemška feministka, je pred dnevi praznovala 70 let.

Novinarka in izdajateljica feministične revije Emma velja za najbolj znano predstavnico nemškega ženskega gibanja. Njena knjiga Der kleine Unterschied und seine großen Folgen (Majhna razlika in njene velike posledice), ki jo je izdala leta 1975, jo je na mah naredila slavno. Nedolgo zatem, leta 1977, je z Emmo začela izdajati lastno feministično revijo.

Schwarzerjeva, ki se je rodila leta 1942 v nemškem mestu Wuppertal, je bila sprva dejavna znotraj feminističnega gibanja v Franciji, kje je študirala jezike.

Po vrnitvi v Nemčijo se je pridružila nemškemu ženskemu gibanju, v katerem je bila pobudnica številnih kampanj.

Po francoskih zgledih je leta 1971 spodbudila akcijo »Ženske proti členu 218«, kater cilj je bil legalizacija abortusa. V teku te kampanje je skoraj 400 žensk v sklopu naslovne zgodbe, ki jo je objavila revija Stern, priznalo, da so splavile.

Alice Schwarzer je objavila kopico knjig, med njimi tudi biografije Romy Schneider, Simone de Beauvoir in Marion Gräfin Dönhoff.

V knjigi Die große Verschleierung (Veliko zakrivanje/prikrivanje), ki jo je izdala leta 2010, se je izrekla »za integracijo« in »proti islamizmu.« Leto zatem je izdala tudi svojo avtobiografijo Lebenslauf (Življenjepis), v kateri je navedla tudi dotlej neznane podrobnosti iz njenega zasebnega življenja.

Schwarzerjeva je ikona feminističnega gibanja, nikakor pa ni oseba, o kateri bi se vsi izražali zgolj pohvalno. Nasprotno, očitali so jo »avtoritarni stil« zaradi njene univerzalistične pretenzije, da bi govorila v imenu vseh žensk, zaradi njenih političnih sloganov o »napačni nemški toleranci« nasproti muslimanom pa so ji očitali rasizem.

Za svoj dolgoletni družbeni angažma, v središču katerega je bil vseskozi položaj žensk v sodobni (nemški) družbi, je prejela številne nagrade in priznanja.