Bankovci so tako umazani, da jih ne bi bilo slabo oprati

Na vsakem se v povprečju nahaja 26.000 bakterij, ki so škodljive zdravju.

Objavljeno
13. maj 2014 13.40
Posodobljeno
13. maj 2014 13.58
suhadolnik denar
E.R., Gospodarstvo
E.R., Gospodarstvo

Ljubljana - Družba MasterCard je danes objavila rezultate raziskave, ki so pokazali, da si kljub prepričanju, da so bankovci in kovanci nehigienični in umazani, le eden od petih ljudi umije roke po stiku z njimi.

Čeprav je denar ocenjen kot najbolj umazana stvar, s katero ljudje prihajajo v stik in se tako uvršča celo pred držali na javnih prevoznih sredstvih in skupnih prigrizkih, kot so na primer oreščki, ki jih strežejo v lokalih, je evropska raziskava, v katero je bilo vključenih več kot 9.000 potrošnikov iz 12 držav, pokazala, da Evropejci pri nakupih ne razmišljajo o opustitvi navade plačevanja z umazano gotovino.

Tri četrtine vseh Evropejcev, sodelujočih v raziskavi, se strinja, da je potrebno biti previden pri stiku z denarjem, na katerem se nabirajo različne bakterije. Raziskava je pokazala tudi, da si roke pogosteje umivamo po drugih opravilih, kot na primer po dotikanju živali  ali po uporabi javnega prevoza.

Prvotna raziskava, ki sta jo leta 2013 izvedli družba MasterCard in Univerza v Oxfordu, je pokazala, da se na bankovcu v povprečju nahaja 26.000 bakterij, ki so škodljive zdravju. 

Čeprav so anketiranci v letošnji raziskavi prepoznali potencialno tveganje za zdravje, ob stiku z umazano gotovino, ljudje v Evropi sicer verjamejo, da je denar umazan, a ne naredijo ničesar, da bi se gotovini izognili.

Največji razkorak med številom ljudi, ki verjamejo, da je denar umazan, in številom tistih, ki si po stiku z gotovino umijejo roke, je opaziti na Madžarskem in v Franciji.