Na Dunaju dobili mladičke zelo ogrožene vrste legvanov

Radikalno uničevanje deževnih gozdov ter naseljevanje podgan in hišnih mačk je pripeljalo legvane na rob izumrtja.

Objavljeno
27. december 2013 18.14
Pi. K., Delo.si, STA
Pi. K., Delo.si, STA

Dunaj, Ljubljana - V dunajskem živalskem vrtu so se pred dnevi skotili trije mladički legvanov z otoka Fidži, ki veljajo za eno izmed najbolj ogroženih živalskih vrst. To je prvo letošnje kotenje v evropskih živalskih vrtovih.

Na Dunaju so tako bogatejši za dve samički in enega samčka progastih legvanov. Ti v dolžino v povprečju merijo 20 centimetrov, kar dve tretjini dolžine pa predstavlja rep. Odrasli progasti legvani merijo približno 60 centimetrov.

Njihov spol se prepozna po barvi kože: samičke imajo enakomerno zeleno barvo, medtem ko so samčki progasti. Glede na razpoloženje lahko samci spreminjajo barvo prog od bele do turkizne. »Ko je samcu neka samička še posebej všeč, postane njegova koža temna, proge pa svetleče. To je njihov način zapeljevanja,« je povedal Anton Weissenbacher iz živalskega vrta Schönbrunn.

Mali legvani bodo zaenkrat še skriti pred obiskovalci, da bodo oskrbniki lahko pazljivo spremljali njihov razvoj. Vzreja te vrste v živalskih vrtovih je namreč zelo redka. 

»Živalski vrt v San Diegu je bil dolgo časa edini živalski vrt na svetu, ki je redno vzrejal to vrsto. Nam je prvič uspelo leta 2007 in od tedaj imamo redno naraščaj. Živali potem dajemo drugim živalskim vrtovom, da to vrsto dolgoročno ohranjamo v človeškem varstvu,« je dejal Weissenbacher.

Živalski vrt Schönbrunn vodi tudi Evropsko vzrejno knjigo za to ogroženo vrsto in je odgovoren za menedžment celotne populacije v evropskih živalskih vrtovih. Fidži-legvani prebivajo zgolj na pacifiških otokih Fidži, Tonga in Novi Hebridi. Radikalno uničevanje deževnih gozdov ter naseljevanje podgan in hišnih mačk je pripeljalo legvane na rob izumrtja. Uvrščeni so na rdeči seznam močno ogroženih živalskih vrst.