Ona 365 je Jolka Milič

Jolka Milič si upa misliti s srcem ter ob tem ohranjati neprizanesljivost duha in ostrino uma.

Objavljeno
03. marec 2014 12.32
Posodobljeno
03. marec 2014 19.50
ona50
Delo.si
Delo.si
Revija Onaplus že četrto leto spremlja osebne dosežke in družbene presežke posameznic, ki jih te puščajo s svojim delovanjem in širšim družbenim uvidom. Mesto prve med njimi letos pripada prevajalki, publicistki in pesnici Jolki Milič.

Njen bogati prevajalski opus, s katerim je poezijo v romanskih jezikih približala slovenskemu bralcu in domačo poezijo prestavila v italijansko govoreči svet, dopolnjujejo njeni pronicljivi literarni in kulturniški
kritični zapisi, ki nagovarjajo prav tako kritičnega, ostrega in brezkompromisnega bralca in opazovalca, kot je ona sama.

Jolka Milič si upa misliti s srcem ter ob tem ohranjati neprizanesljivost duha in ostrino uma. Zdi se, kot da je ena tistih velikih literarnih junakov, ki smo si jih zapomnili, ker svojih prepričanj niso menjali za svoje lagodje. Če njen življenjski literarni opus krasijo ugledna priznanja, priznanje Ona 365 slavi njo.

Naziv Ona 365 ji je v Klubu Cankarjevega doma podelila Sabina Obolnar, odgovorna urednica One in Oneplus, in ji izročila unikatno broško draguljarne Malalan iz Ljubljane.

Sledi, ki ostanejo za njimi, so opazne

Uredništvo One in Oneplus že tradicionalno spremlja in beleži delovanje posameznic, ki v svoje delo vpletajo visoke profesionalne in poklicne standarde ter ob tem navdušujejo z uspehi s širšimi družbenimi učinki. One družbeno vseenost in ravnodušnost menjajo za osebne angažmaje in predanost, s katerimi tiho spreminjajo, spodbujajo in preoblikujejo družbena tkiva na bolje.

Njihove poteze so na javnem parketu največkrat nevidne in neslišne, zato pa so toliko bolj opazne sledi, ki ostajajo za njimi. Neupogljiva etična osebnostna drža, ki zaznamuje prvo med njimi, Jolko Milič, odlikuje tudi druge izmed deseterice, ki jih je revija Onaplus izpostavila na slovesnosti. Alenka Krapež, ravnateljica, doc. dr. Alenka Mertelj, raziskovalka in znanstvenica, Ana Roš, kuharska virtuozinja, Anita Ogulin, človekoljubinja, Barbara Jaki, direktorica Narodne galerije, Jasmina Ahmetaj, romska aktivistka, Marinka Pirečnik, upokojena šivilja, Špela Veselič, ustanoviteljica in vodja Društva SOS telefon, in Tina Maze, smučarska šampionka, so osebnosti, ki se zaradi predanosti svojemu poslanstvu upajo postaviti tudi na lasten rob, da bi razširile možnosti in ponudile priložnosti.

Posebej izpostavljeni deseterici se pridružujejo še vse druge izbranke Oninih petdeset. Ne žene jih sla po slavi in priznanju, temveč notranja moč, da delajo dobro in za dobro. Morda se prav zaradi tega ne bodo kar tako upehale; za njimi bo mogoče hoditi še naprej.

Seznam znanilk pomladi - petdeset izjemnih Slovenk, ki pred seboj utirajo poti, za seboj pa puščajo sledi (vseh 50 bo predstavljenih v marčevski izdaji Oneplus, ki na prodajne police prihaja 4. marca), so poleg uredništva One in Oneplus pod taktirko odgovorne urednice Sabine Obolnar oblikovali še predstavnik generacije Y Žiga Vavpotič, svetovalka za odnose z javnostjo Bojana Leskovar, filozofinja in kolumnistka Valentina Smej Novak in urednik Sobotne priloge in De facta Ali Žerdin.