Potovalna lekarna - naj bodo počitniški dnevi zdravi in brezskrbni

Neljubim zdravstvenim zapletom se je med dopustom mogoče izogniti z izborom učinkovitih zdravil in pripravkov.

Objavljeno
30. julij 2014 11.52
Slovenija.Portoroz.19.07.2010 Jutranje ciscenje portoroske plaze.Foto:Matej Druznik/DELO
Helena Peternel Pečauer, Panorama
Helena Peternel Pečauer, Panorama
Počitniški kovčki in potovalke so ponavadi zelo natrpani, toda ne tako, da v njih ne bi našli prostora za zdravila in pripomočke, ki nas lahko med oddihom rešijo drobnih zdravstvenih nevšečnosti. Del priprav na dopust moramo posvetiti tudi sestavljanju priročne potovalne lekarne.

Vsaj drobne težave s počutjem si lahko zelo olajšamo, če imamo pri roki osnovna sredstva za prvo pomoč ter zdravila in druge pripravke, ki jih pomagajo blažiti. Dobro je, če se o vsebini potovalne lekarne posvetujemo z izkušenimi farmacevti. Ko pripravljamo zdravila, medicinske pripomočke in druga sredstva za počitniško lekarno, moramo upoštevati starost in zdravstveno stanje vseh članov družine, način, trajanje in končni cilj potovanja, tamkajšnjo razvitost zdravstvene službe in dostopnost medicinske oskrbe.

Farmacevti v lekarnah opozarjajo, da je treba počitniško, oziroma potovalno lekarno še posebej skrbno pripraviti, kadar se na pot odpravljajo tudi otroci, nosečnice ali doječe matere, njihovi nasveti pa so še posebej dobrodošli pri načrtovanju potovanj v tropske in subtropske kraje. Romana Rakovec, direktorica Gorenjskih lekarn: »Priporočamo, da turisti pred potjo v eksotične kraje obiščejo osebnega zdravnika, Inštitut za varovanje zdravja ali pa območni Zavod za zdravstveno varstvo. Strokovnjaki v teh organizacijah svetujejo glede obveznega cepljenja in potnike preskrbijo tudi z zdravili, ki v Sloveniji nimajo dovoljenja za promet, kar velja na primer za zdravila proti malariji. Cepljenja potrebujejo določen čas, preden začnejo učinkovati, poleg tega pa ni možno izvesti vseh naenkrat, zato morajo potniki ambulanto, kjer se izvajajo cepljenja, obiskati osem tednov pred načrtovano potjo.«

Kaj spada v počitniško lekarno

Farmacevti opozarjajo, da na počitnice nikakor ne smemo brez varovalnih pripravkov za sončenje s primernim zaščitnim faktorjem, za nego po sončenju in za lajšanje težav pri sončnih ali drugih opeklinah. »Priporočamo uporabo sredstev z zaščitnim faktorjem več kot 15, ki naj bodo vodoodporni. Pripravki naj vsebujejo UVA- in UVB-filtre, za potovanja v kraje, kjer je ozonska luknja, pa tudi UVC-filtre. Primerni so tudi varovalni pripravki za sončenje z dodanim repelentom, ki varuje pred insekti, kot so klopi, komarji in muhe, ki lahko prenašajo nekatere bolezni,« poudarja Rakovčeva in dodaja, da utegnejo sicer priti prav tudi sredstva za odpravljanje težav po piku.

Med osnovna sredstva za prvo pomoč spadajo razkužilo za rane, ustrezno mazilo zanje, sterilna gaza, povoji, vodoodporni obliži, škarje, pinceta, varnostne zaponke, trikotna ruta, pinceta za klope in termometer. »Pred potovanjem se posvetujte z zdravnikom, da boste imeli zadostno količino zdravil, ki jih morate redno jemati. V določenih državah ob prehodu meje zahtevajo posebno potrdilo o jemanju zdravil, zato vprašajte zdravnika, ali je potrdilo potrebno tudi pri zdravilih ali pripomočkih, ki jih uporabljate,« opozarja.

S seboj je dobro imeti tudi zdravila za samozdravljenje pri manjših zdravstvenih težavah: »Zelo koristne so lahko tablete proti potovalni slabosti, rehidracijska sol za nadomeščanje izgubljenih soli in vode pri driski, bruhanju, močnem znojenju in hujših fizičnih naporih, zdravila, ki jih uporabljamo pri zastrupitvi s hrano, preparati za ublažitev alergijskih težav pri ljudeh, ki so nagnjeni k preobčutljivosti na sonce, pike insektov, ožigalkarjev ali hrano, zdravila za zniževanje povišane telesne temperature, odpravo bolečin v mišicah in sklepih, analgetiki za lajšanje glavobolov ali zobobolov ter želodčnih težav, odvajala za primer zaprtja in zdravila za vneto grlo.«

Farmacevti v lekarnah opozarjajo dopustnike, naj se o pravilni rabi vsakega od zdravil, ki ga vzamejo s seboj na počitnice, posvetujejo s farmacevtom ali z zdravnikom. S seboj naj vzemejo tudi priloženo navodilo za uporabo. »Dobro je vedeti, da v kombinaciji s sončnimi žarki nekatera zdravila lahko povzročijo zelo hude preobčutljivosti na koži, zato je pametno v lekarni preveriti, kakšen vpliv ima lahko sončenje na zdravila, ki jih posameznik jemlje,« svetuje Romana Rakovec.

Primerno shranjevanje

Poudarja, da je treba zdravila in druga sredstva, ki spadajo v potovalno lekarno, shraniti v posebnih torbicah ali škatlah, ki ne prepuščajo svetlobe in vlage: »Shranjena morajo biti na ustrezni temperaturi, ki ne sme biti višja od 25 stopinj Celzija. Za zaščito pred velikimi temperaturnimi spremembami priporočamo uporabo aluminijaste folije ali drugega izolacijskega materiala. Posebno pozornost pa je treba posvetiti shranjevanju tistih zdravil, ki zahtevajo posebne pogoje shranjevanja, kamor spada tudi inzulin. Pri potovanju z avtomobilom naj bo torbica z zdravili v potniškem prostoru. Tisti, ki bodo odšli na počitnice z letalom, vlakom ali ladjo, pa naj jo imajo v osebni prtljagi, saj bodo s tem zagotovili najprimernejšo temperaturo shranjevanja zdravil med potovanjem. Poleg tega pa so potniku zdravila vedno pri roki, če bi jih potreboval med potovanjem, to pa bo koristno tudi pri morebitni izgubi ali zakasnitvi prtljage.«

Farmacevti potnike opozarjajo tudi, naj pred potovanjem preverijo datume roka uporabnosti zdravil. Vsa zdravila morajo biti shranjena v originalni embalaži, saj imajo stara zdravila, s katerimi nepravilno ravnamo, lahko škodljive učinke ali pa so neučinkovita pri zdravljenju ali lajšanju zdravstvenih težav. »Turistom svetujemo, naj pri pripravi počitniške lekarne upoštevajo dejanska zdravstvena tveganja na svojih počitnicah in naj po nepotrebnem ne kopičijo zdravil, saj obstaja velika verjetnost, da bodo morali neuporabljena po vrnitvi, zaradi izpostavljenosti temperaturnim razlikam, zavreči med odpadna,« še priporoča direktorica Gorenjskih lekarn.