Russell Brand: od drog in seksa do Boga

Angleški komik uspešno uveljavlja svoj slog humorja. Proti vsem, a hkrati z vsemi - v postelji in na odru.

Objavljeno
14. oktober 2013 16.12
Katerina Vidner Ferkov, Delo.si
Katerina Vidner Ferkov, Delo.si

Pojava Russela Branda se natančno ujema s pokrajino trenutno zaželenih teles: je heroinsko vitek, posut s tetovažami, oblečen v hlače, ki delujejo, kot da jih je pobral z jarka, a stanejo več od petih povprečnih mesečnih plač. 

Vpleten je bil v večji škandal, ko je bil radijski voditelj na BBC, in nastopal je v hollywoodskem filmu. Torej ima vse lastnosti, da je pozornost medijev vsak hip usmerjena v to, kar počne.

V preteklosti je imel je težave z mamili in alkoholom. Kratkotrajni zakon s pop zveznico Kate Perry je v duhu neuravnovešenih zvezdnikov končal kar preko sms sporočila.

Njegova kariera je pravzaprav značilna za številne sodobne pop zvezde: od odvisnosti, kratkih razmerij in škandalov do duhovnosti.

Dvanajst policijskih aretacij in politični aktivizem

Vendar Russel Brand ni povprečni bivši heroinski odvisnik, alkoholik in zasvojenec s spolnostjo. Poleg tega je imel druge resne težave: bipolarno motnjo, bulimijo in motnje v koncetraciji.

Zaradi divjega življenja ga je policija aretirala kar dvanajstkrat. Kot pripoveduje, si je pri premagovanju odvisnosti pomagal s petjem mantre Hare Krišna.

Indijski vedski simboli in bog Krišna so tetovirani na njegovi roki, kar rad razkazuje. Očitno uspešno, saj se je, kot kaže, že leta 2003 umaknil od odvisnosti.

Russell Brand je vegetarijanec že od svojega štirinajstega leta, od leta 2011 pa je vegan. Javno se zavzema za politično priznanje Palestine in samostojnost Tibeta.

Svoje sledilce na twitterju pogosto obvešča o člankih in akcijah, ki ozaveščajo javnost o ekoloških, zdravstvenih in političnih problemih.

Tudi sam je izvrsten kolumnist; redno piše za Guardian, napisal pa je tudi svojo avtobiografijo.

Nazadnje se je izpostavil na prestižni zabavi moške revije GQ, kjer sta se zbrali modna in politična srenja. Na odru je ob prejetju nagrade omenil sodelovanje pokroviteljice večera, modne hiše Hugo Boss z nacisti med drugo svetovno vojno. Z zabave so ga seveda odstranili.

Največ spletne pozornosti pa je vzbudila prisotnost Russela Branda v televizijskem intervjuju za MSNBC, kjer je - na humoren način seveda - poudaril, da novinarji v poročilih nastopajo le kot igralci in da so novice narejene tako, da ustrezajo določenim potrebam in ne nujno resnici.

Svojo prisotnost v studiu MSNBC je seveda začinil z obilo zapeljevanja prisotnih televizijskih komentatork, ki niso mogle skriti svoje zadrege. Pri komiku je najbolj presenetljivo prav to, kako iz sladkobnega prilizovanja na meji znosnosti preide v intelektualno debato.

Kompleks mesije

Trenutno je Russell Brand na svetovni turneji Kompleks mesije (Messiah Complex), ki je bila deležna pozitivnih kritik. Njegov komedijantski nastop obravnava osebe, ki so še vedno aktualne politične in duhovne ikone: Malcolm X, Gandhi, Che Guevara in Jezus Kristus

S predstavo želi publiki predstaviti (zlo)rabo podob in intelektualnega, političnega in duhovnega izročila, ki so ga te pomembne osebe prenesle ljudem:

»Ti ljudje so umrli zaradi vrednot, za katere so se zavzemali. Njihovo delo pa se uporablja za ustvarjanje pomena, morda ne takšnega, kot so ga nameravali.«

V predstavi poudari, da danes zvezdništvo nadomešča religijo. Publiki zastavi celo vrsto provokativnih vprašanj:

»Bi bil Gandhi navdušen nad Applom?«

»Ali bi Che Guevara spremljal Maddono?«

»Je možno, da se Jezus Kristus ne bi identificiral s sedanjim krščanstvom?«

V predstavi ne pozabi poudariti ne-svetniških aspektov velikih mož zgodovine: Gandhi se je znašel v bordelu, Che Guevara je bil znan po šibki osebni higieni in Malcom X je preprodajal drogo.

Vendar smo vsi kljub slabostim sposobni velikih del, trdi Russell Brand v predstavi. Poleg tega je občinstvo deležno njegove samoironije in obveznega namigovanja na seks, kjer je to le možno.

Če si komik upa obravnavati največje posameznike iz zgodovine, si upa tudi javno družiti in podpirati avtorje, od katerih se večina distancira. Precej  posmehovanja je bil deležen, ker sledi dvema kontroverznima piscema Davidu Ickeu in Alexu Jonesu, ki obravnavata mejne informacije in se ukvarjata s teorijami zarote. Pojavil se je že na programu obeh alternativnih medijev.

Njegov nastop Kompleks mesije si lahko letos ogledate v večini angleških mest, gostoval pa bo tudi v Litvi, Latviji, Nemčiji, Švici in na Nizozemskem.

Le zakaj ne bo nastopal tudi v Sloveniji? Najverjetneje bi tukaj našel prehudo konkurenco oseb s »kompleksom mesije«.

Še posebej, ker Russell Brand malce namiguje, da vse v ideji komunizma le ni slabo. Diskreditiranje komunizma zato, ker so ga Rusi zlorabili, meni, je tako kot zavreči iPad zato, ker ga on uporablja večinoma za pornografijo.

Morda zato za številne vernike njegov nastop ni ravno najbolj primeren, še posebej zaradi njegove izjave, da je »vagina najboljša metafora za Boga«.