V zadnjem letu odkrili 73 novih drog

Evropsko poročilo o drogah kaže, da je četrtina odraslih Evropejcev že poskusila prepovedano drogo in da je uporaba še vedno visoka.

Objavljeno
29. maj 2013 18.26
Helena Peternel Pečauer, Panorama
Helena Peternel Pečauer, Panorama

Agencija EU za droge (EMCDDA) je v letnem pregledu problematike drog v evropskem prostoru zapisala, da se ta spreminja. Manj je novih uporabnikov heroina in vbrizgavanja, manjša je tudi uporaba konoplje in kokaina. Pojavljajo pa se nove oblike drog.

Morebitni optimizem nad zmanjšano uporabo nekaterih trdih drog, kaj hitro izniči zaskrbljenost zaradi sintetičnih stimulansov in novih psihoaktivnih snovi, ki so dostopne na trgu. Evropska komisarka za notranje zadeve Cecilia Malmström pravi: »Ugotovitve Evropskega poročila o drogah 2013 me razveseljujejo, a tudi skrbijo. V nekaterih državah se uporaba heroina, kokaina in konoplje, zaradi trdne politike glede drog in rekordnih ravni zdravljenja odvisnosti, očitno zmanjšuje. Skrbi pa dejstvo, da je kar četrtina odraslih Evropejcev, že poskusila prepovedano drogo in da je uporaba še vedno visoka. Dejstvo, da je bilo v zadnjem letu odkritih več kot 70 novih drog, samo po sebi dokazuje, da je treba politike in prakse omejevanja uporabe drog prilagoditi spreminjajočim se trgom z drogami.«

Konoplja, heroin in kokain

Konopljo jih je samo lani poskusilo 20 milijonov. Kljub nacionalnim razlikam podatki kažejo, da se je uporaba na splošno ustalila ali pa se zmanjšuje, a je še vedno visoka, trg te snovi pa velik in močan. Leta 2011 je konoplja pomenila 41 odstotkov vseh zasegov drog.

Najnovejši podatki o povpraševanju po zdravljenju in zasegih kažejo, da se tudi uporaba heroina zmanjšuje. V Evropi se je število oseb, ki se prvič vključijo v heroinsko zdravljenje, z rekordnih 59.000 v letu 2007, do leta 2011 zmanjšalo na 41.000, najbolj očitno v zahodnoevropskih državah. Zmanjšalo se je tudi število zasegov heroina, s 63.000 v letu 2001 na 40.500 leta 2011.

Kokain se je v zadnjih desetih letih uveljavil kot najpogosteje uporabljani prepovedani stimulans v Evropi. Poskusilo ga je 14,5 milijona Evropejcev,v nekaterih državah se uporaba še vedno povečuje. Veseli, da je manjša med mladimi odraslimi v petih državah z največjo razširjenostjo, na Danskem, Irskem, v Španiji, Italiji in Združenem kraljestvu. Kljub temu je še vedno veliko akutnih in kroničnih težav, povezanih z uporabo kokaina, ki je leta 2011 povzročil vsaj 475 smrti.

Sintetične droge

Amfetamini in ekstazi so še vedno najpogosteje uporabljani sintetični stimulansi, ki deloma konkurirajo kokainu. Ocene kažejo, da je prve že poskusilo približno 12,7 milijona Evropejcev. Podatki kažejo, da se je uporaba med mladimi odraslimi ustalila ali zmanjšala, med mlajšimi pa raste. V preteklosti sta bili najbolj ogroženi Češka in Slovaška, zdaj pa so znaki problematične uporabe že opazni tudi v Nemčiji, Grčiji, Turčiji in na Cipru. Ekstazi je že vzelo 11,4 milijona Evropejcev. Priljubljenost te droge se je v zadnjih letih nekoliko zmanjšala, zdaj pa, zaradi večje razpoložljivosti, znova narašča zanimanje zanjo.

Lani je bilo prek sistema EU za zgodnje opozarjanje uradno priglašenih 73 novih psihoaktivnih snovi, od tega 30 sintetičnih kanabinoidov, ki posnemajo učinke konoplje. O teh proizvodih, ki imajo lahko zelo močne učinke, poročajo iz vseh evropskih držav. Kar 19 snovi je spadalo med manj znane ali bolj nenavadne kemijske spojine.

Podatki za Slovenijo

Podatki štuije za Slovenijo kažejo, da je katero od prepovedanih drog, najbolj pogosto marihuano in hašiš, poskusilo že 16 odstotkov prebivalcev, kar slaba četrtina 15- in 16-letnikov. Leta 2011 je za posledicami zlorabe drog umrlo 19 Slovencev in pet Slovenk.

Tudi naša država se sooča z naraščajočo problematiko tako imenovanih legalnih drog. To so sintetične snovi in rastlinski produkti, ki posnemajo učinke prepovedanih drog, največkrat pa se prodajajo kar prek spleta. Ker niso uvrščeni na seznam prepovedanih drog, jih lahko naročimo zakonito in prispejo neposredno v naše nabiralnike. Pri nas so te droge prvič zaznali leta 2008, ko se je na trgu pojavil mefedron, ki je bil dotedaj zelo priljubljen predvsem v Veliki Britaniji. Prodajalci legalnih drog se najpogosteje zaščitijo tako, da na ovitek zapišejo, da snov ni primerna za uživanje.

Čeprav je slovenska policija v zadnjih dveh letih uspešno izvedla kar nekaj akcij proti prekupčevalcem in zasegla precej opojnih snovi, jih je še vedno veliko, uživanje drog pa velika družbena težava. Zlasti med mladimi Slovenci je v zadnjem času opažen tudi sorazmerno velik delež uporabe inhalantov. Pri nas je kar 20-odstoten, medtem ko se evropsko povprečje ustavi na devetih odstotkih.