Z matematiko do idealnega božičnega drevesca

Letošnji trend novoletnih okraskov zahteva velike krogle v odtenkih svetlo modre ali turkizne barve z nežnim prehodom v belo.

Objavljeno
10. december 2012 15.30
Helena Peternel Pečauer, Panorama
Helena Peternel Pečauer, Panorama

Ali je preveč okraskov, premalo girland, to je večna dilema pri božičnih in novoletnih drevescih. Ja, okraševanje je postalo prava znanost. AFP poroča, da je britanska univerza Sheffield na spletni strani ponudila kalkulator, s katerim je mogoče izračunati popolno ravnovesje okrasja na jelki.

V kalkulator je treba vnesti le višino drevesca, ta pa nato izračuna idealno število okraskov, dolžino girland in verige novoletnih lučk ter višino okraska na vrhu jelke. Izračun lahko opravite na spletni strani http://www.shef.ac.uk/news/nr/debenhams-christmas-tree-formula-1.227810. Za 1,80 metra visoko jelko, denimo, predlaga 37 okraskov, 919 centimetrov girland in 565 centimetrov svetlečih lučk. Okrasek na vrhu drevesca naj bo visok 18 centimetrov.

Če želite, si lahko razmerje izračunate tudi sami, saj so na omenjeni spletni strani tudi ustrezne matematične formule, ki sta jih britanska študenta Nicole Wrightham in Alex Craig ustvarila za potrebe ene od slavnih londonskih veleblagovnic. Nicole je povedala, da sta do formul prišla v dveh urah. Ob tem je izrazila upanje, da bodo s tem prazniki »za vse morda nekoliko lažji«, saj tudi okraševanje drevesca, poleg izbire daril ter priprave božičnega in silvestrskega meija, mnoge pahne v precej stresni položaj.

Formula bo delovala, če se vam bo v družinskem krogu uspelo dogovoriti o barvah. Prav tako kot oblačilna, se namreč vsako leto spreminja tudi moda okraševanja božično novoletnih drevesc. Letošnji trendi iz violične barve, ki se je držala kar nekaj let, prehajajo v nežno modro in turkizno, v kombinaciji z belimi dodatki. Če nam bo za navdih pri okraševanju služil kar pogled skozi okno, na prostrano belo pokrajino, ne moremo zgrešiti.

Marka Karpan, kreativna vodja vodilnega družinskega podjetja za dekoracijo in aranžiranje v Sloveniji Pro-mak, ki ima veliko dovršenih estetskih idej za popestritev domačega prazničnega vzdušja, nam je povedala: »Po dobrih sedmih letih, se violična barva poslavlja z naših božičnih drevesc, v ospredje pa prihaja izrdno sveža modro zelena, barva mente,a lahko pa tudi nežno turkizna barva, ki mora biti malce zbeljena. Če hočemo obiskovalcem vzeti sapo, moramo letos izbirati okrasitev v umirjenih, optimistično zelenih tonih, ne pa v travnato zeleni. Ko boste krasili domače drevesce, najprej napeljite veliko lučk v beli barvi, z belim kablom. Naj bodo drobne, lahko pa so tudi utripajoče, če si tako želite. V modernih stanovanjih lahko oddajajo hladno svetlobo, v običajnih pa bo bolje delovala toplejša.«

Brez velikih krogelj letos ne bo šlo. »Z majhnimi boste dekoracijo samo razdrobili in smrečica bo izgledala ceneno, kot bi jo kupili na razprodaji. Če pa že imate take doma, jih lahko zlepite v grozde ali verige in predelane obesite na drevesce,« svetuje gospa Karpan in dodaja: »Preden se lotite okraševanja, izpilite idejo, kajti, če boste na smrečico le navesili vse kar imate doma, ne bo videti lepo in ne boste zadovoljni.« Dejstvo, da je diplomirala iz fizike, le potrdi verodostojnost britanske formule o uspehu pri okraševanju božičnega drevesca.

»Ko se boste odpravili po nakupih okraskov, raje izberite manj večjih krogel, ki vas bodo spominjale na velike snežne kepe, namesto velikega števila majhnih.« Svetuje še mehke prehode med barvami, ki si jih lahko ponazorimo tako, da se z rahlo priprtimi očmi zazremo v zimsko pokrajino in poiščemo nežno turkizno modrino.
Marka je letos v razstavnem prostoru podjetja postavila in okrasila že več kot trideset smrečic, nekatere so bile visoke tudi po tri ali štiri metre, v domači dnevni sobi pa drevesca še nimajo, ker za to enostavno ni bilo časa. »Še sreča, da mi pri delu pomagajo tudi mož in sinovi. Prav v tem božično-novoletnem obdobju preživimo največ časa skupaj in ko zvečer, po napornem delu, malo posedemo v razstavnem prostoru, imamo občutek, da smo v najlepši slovenski dnevni sobi.,« nam je zaupala.

Iz izkušenj je še povedala, da vse manj ljudi krasi smrečico v zadnjem trenutku, šele na božični večer, kot je bilo v navadi do nedavnega: »Zdaj, ko so dnevi kratki ali pa zaradi ekonomske krize, se ljudje ne sprehajajo več toliko po nakupovalnih centrih, ampak ob večerih radi posedijo doma. Zato večina družin že v začetku decembra okrasi drevesce, da čim dlje uživajo v prazničnem vzdušju. Danes so umetne, pa tudi naravne smrečice precej kakovostne, zato ni treba skrbeti, da bi se nam do praznikov že osule.«

Strokovnjakinja pravi, da ni potrebe po zamenjavi vseh okraskov iz preteklih let, delovalo bo že, če jih smiselno dopolnimo z nekaj novimi. »Čeprav se zdi to nepotreben finančni izdatek, je vendarle res, da si toplega občutka sreče tako enostavno in poceni ne morete pričarati v nobenem salonu ali lokalu in na nobeni terapiji. Prijetno praznično vzdušje lastnega doma je neprecenljivo.«

S tem se pa zlahka strinjamo. Skratka, če bomo upoštevali napotke strokovnjakinje in še čudežno okraševalsko formulo britanskih študentov, bo naša letošnja domača okrasitev pri obiskovalcih zagotovo vzbujala zavist, nam pa omogočila obilo prazničnih užitkov v krogu domačih.