Glamping: kampiranje z vsem razkošjem sodobnega sveta

Slovensko središče glampinga je Bled - V Garden Villageu drevesne hiške, glamurozni in avanturistični šotori.

Objavljeno
11. junij 2014 13.37
Maja Prijatelj
Maja Prijatelj

Glamur in kampiranje se zdita nezdružljiva pojma, toda turistični inovatorji so ju zložili v skovanko glamping, ki je vse bolj popularna oblika počitnikovanja. Doslej edini slovenski glamping namestitvi gozdnim vilam na Bledu se bo konec tedna pridružila tako imenovana Vrtna vas.

Glamping v resnici nima veliko skupnega s kampiranjem, razen umeščenosti v naravo. Njegove nastanitve namreč omogočajo vse udobje, ki so ga vajeni gosti v dobrih hotelih, zaradi edinstvene bivanjske izkušnje pogosto celo presežek, kakršnega je mogoče izkusiti v butičnih hotelih.

Namestitve, ki obsegajo šotore vseh vrst in oblik, hiše na drevesih, jurte, ciganske vozove, ameriške retro prikolice, volkswagnove »bikce« in druge nenavadne zgradbe, so bodisi samostojna ponudba ali del kampov, hotelov, penzionov in turističnih kmetij. Večinoma so precej drage, zadnje obdobje pa se pojavljajo tudi takšne, kjer prenočitev za dve osebi stane okoli 40 evrov. Največja pestrost je v Veliki Britaniji, čez Lužo in drugod po svetu se je glamping razširil zadnjih osem let.

Središče glampinga v Sloveniji je za zdaj Bled. Leta 2010 so v Campingu Bled zaradi upadanja števila gostov v počitniških prikolicah po vzoru začasnih prebivališč nekdanjih oglarjev zgradili gozdni vili, elegantni hiški iz macesnovega lesa in z leseno kadjo na verandi, ki sta primerni za romantično dopustovanje v dvoje brez nevščenosti, ki jih prinaša klasično kampiranje. Vsakih nekaj let so dogradili nove hiške, letos štiri; tako vasica, ki jo bodo dopolnili s steklenim dnevnim prostorom, zdaj šteje 13 hišk.

Po besedah Nike Morič, vodje prodaje v Campingu Bled, se za nekajdnevni oddih v gozdnih vilah odločajo večinoma pari do okoli 45. leta starosti, v manjšem odstotku družine, ki jih nastanijo v bolj skupaj postavljeni hišici. Tretjina gostov je Slovencev, preostali tujci. »Hiške so edina ponudba, s katero v kamp pritegnemo domače goste, ki jih je v kampu manj kot odstotek.« Cena prenočitve za dve osebi v najbolj osnovni hišici (brez zunanje kadi z vročo vodo) znaša 51 evrov, prenočitev v hiški s kadjo in zajtrkom v postelji pa 91 evrov. Za primerjavo: prenočitev v okviru klasičnega kampiranja stane dobrih 11 evrov na osebo.

Obiskovalci gozdnih vil radi posegajo po tematskih paketih, ki so jih pripravili v kampu. Za pare so oblikovali »seksi vikend paket«, ki vključuje knjigo Kamasutra, masažno olje, zajtrk v postelji in večerjo v vroči kadi. Paket za aktivne obsega trening pod vodstvom osebnega trenerja fitnesa ter izlete s segwayem po gozdovih in makadamskih poteh v okolici Bleda, posebne pakete imajo tudi za zaključene moške in ženske družbe. Prvim pripravijo ribiško opremo, pripomočke za peko na žaru, hladilnik s pivom in karte za poker, ženskam pa priskrbijo astrologinjo.

Precej bolj prestižno doživetje ponuja naselje Garden Village v blejskem predelu Mlino, ki bo prve goste (večinoma tujce) sprejelo to soboto. Slaba dva tedna pred odprtjem so bila zaključna dela v okolici recepcije in restavracije, skozi katero bo žuborel potok, s stropov pa bodo bingljali paradižniki češnjevci, v polnem zamahu, a šest hišk na drevesih, šest glamuroznih in devet avanturističnih šotorov je bilo že povsem nared. »Našla sta se dobra ideja in denar,« investicijo Boruta Keliha s turistične kmetije Ročnjek komentira vodja prodaje Maja Dimnik.

Načrtovalci naselja, ki jih Dimnikova ni razkrila, so želeli čim bolj ohraniti krajino nekdanje vrtnarije s pripadajočim gozdičkom ob potoku Jezernica. Območje so dodatno zasadili z užitnimi grmovnicami in sadnimi drevesi, obnovili so tudi rastlinjak, kjer bodo pridelovali del hrane za preskrbo kuhinje, pridelke pa bodo skupaj z drugimi slovenskimi specialitetami prodajali v ekološki trgovinici ob recepciji. Kuhinjo bosta vodila mlada kuharja z bogatimi izkušnjami, poudarek pa bo na slovenski domači hrani.

Kdor od otroštva sanja o hišici na drevesu, se bo težko uprl šarmu šestih lesenih hišk v krošnjah gozdiča ob Jezernici. Njihova zunanjost je preprosta, prvinska, notranjost v stilsko dovršenem macesnovem in smrekovem lesu z dodatkom medeninastih luči in lantern. V pritličju je zakonska postelja, dnevni prostor s televizijo, priključkom za internet, kuhinjsko nišo in kopalnica. Lestve popeljejo v zgodnje nadstropje, kjer je spalni prostor za dve osebi ter mreža za poležavanje in zibanje. Posebej romantična je hiška za mladoporočence, saj skoznjo rastejo debla dreves.

Udobje obetajo tudi glamurozni šotori, v katerih se obiskovalec počuti kot na safariju, le da ga hladi zrak iz klimatske naprave, na terasi pa se lahko okopa v kadi z ogrevano vodo. Največji približek kampiranju ponujajo šotori za dve osebi na pomolih vzdolž potoka, obdani z ribnikom, iz katerega si je mogoče uloviti kosilo ali večerjo. S povezavo pomolov se lahko šotori združijo v večje enote, primerne za družine in večje družbe. Naselje ima svoj bazen, ki ga bodo čistile zelene rastline, ob potoku tudi svojo mini plažo, poleg nje pa plitev bazen za refleksno masažo stopal. Gosti se bodo lahko pogreli v finski savni, ki spominja na ptičje gnezdo, ali ob skupinskem odprtem ognjišču, na drugi terasi pa se bodo pustili razvajati izkušenim maserkam.

Garden Village bo odprt od aprila do konca oktobra, pozimi bosta goste sprejemala le dva apartmaja z džakuzijem nad recepcijo. »Brez zelenja dreves bivanje v hiškah in šotorih ne bi imelo želenega učinka,« pojasni Dimnikova. Prenočitev v hiški na drevesu in v glamuroznem šotoru, v katerih lahko prenočijo štirje, stane od 160 (aprila in oktobra) do 280 evrov (julija in avgusta), v šotoru na pomolu pa od 80 do 140 evrov. Rezervirati jo je mogoče na spletni strani naselja in na portalih, specializiranih za glamping.