Italija, kjer so že navadne ulice turistične znamenitosti

Najživahnejša soseda. Ena najbolj priljubljenih držav na svetu. Morda zato, ker je ni dežele, kot je naša zahodna soseda.

Objavljeno
09. julij 2013 12.43
Prizori iz ulice 24.junija v Firencah
Mark Koghee
Mark Koghee
»Buongiorno, mamma mia, ecco, basta, arrivederci.« Po ulicah Italije je med hupanjem avtomobilov in brnenjem skuterjev slišati tudi človeške glasove.

Italijanščina je jezik, ki teče hitro in glasno. Italijanom gredo besede iz ust s hitrostjo brzostrelke. Medtem ko govorijo, na veliko krilijo z rokami, da bi dali svoji pripovedi kar se da velik pomen. Avtomobili in skuterji v cikcaku vozijo po ulicah, moški se spogledujejo z ženskami, na vrtni terasi lokala pa se natakar brezskrbno šali z gosti.

Dolce vita in commedia dell'arte v živo

Kot vemo, so Italijani izumili dolce vita (sladko življenje), v resnici pa, vsaj če sodimo po tem, kar se dogaja po ulicah, nenehno hitijo. V italijanskih mestih vlada prisrčna zmeda. Pravzaprav je vse skupaj videti kot commedia dell'arte (predstava italijanskega pouličnega gledališča iz 16. stoletja) v živo. Že opazovanje življenja na italijanskih ulicah je svojevrstna turistična znamenitost. S 46 milijoni turistov na leto je Italija po številu turističnih obiskov peta država na svetu.

Ljudje so Italijo obiskovali že v antičnih časih. Rim, ki je bil takrat središče Rimskega cesarstva, je vsako leto gostil na tisoče obiskovalcev.

Pozneje je postala Italija končna postaja romarjev, ker je tukaj prebival papež, v obdobju renesanse (od 14. do 16. stoletja) pa so v Italijo množično prihajali umetniki in znanstveniki.

Zametki pravega turizma pa so se pojavili v 17. stoletju, ko so začeli v to deželo prihajati evropski aristokrati, ki so proučevali italijansko kulturo.

V 19. stoletju se je število obiskovalcev občutno povečalo, in to predvsem zaradi uvedbe železniškega prometa. V 20. stoletju pa se je začel pravi množični turizem, zaradi katerega so na ligurski, jadranski, toskanski in amalfski obali zrasli številni hoteli.

Globalni magnet

Dandanašnji Italijo vsako leto obišče okoli 46 milijonov gostov iz tujine, prihodki od turizma pa znašajo več kot 136 milijard evrov. Turizem je gospodarska panoga, ki se v Italiji najhitreje razvija in tudi prinaša največji dobiček. Italija sicer velja za deveto največjo gospodarsko silo na svetu. Že dolga stoletja turisti obiskujejo Italijo predvsem zaradi njene umetnosti in kulture. Dva dodatna vzroka za obisk te dežele pa sta zagotovo njena kulinarika in moda.

Vse od renesanse je Italija dežela prefinjenega sloga. O tem se lahko kaj hitro prepričate na ulicah italijanskih mest, kjer so ljudje – bolj kot v kateri koli drugi deželi – oblečeni tako, kakor da so pravkar stopili iz modne revije. Obleke in pričeske so dodelane do popolnosti. Morda gre v tej deželi za pravo obsesijo s slogom, o čemer priča tudi vrsta vodilnih modnih znamk, kot so: avtomobili Ferrari in Lamborghini, modna oblačila Versace in Armani, kolesa Colnago in Pinarello ali dela uglednih arhitektov, kot sta Aldo Rossi in Renzo Piano.

Večno mesto

Rim je bil od nekdaj in je še vedno najslavnejše italijansko mesto in eno najbolj obiskanih turističnih območij na vsem svetu. Mesto je polno kulturnih zakladov. Če bi hoteli našteti vse rimske znamenitosti, bi bil to zagotovo seznam brez konca. V Rimu si morate obvezno ogledati Vatikanski muzej, Kolosej in Fontano di Trevi. Če vas zanimajo tudi manj slavne znamenitosti, pa se lahko odpravite v Giardino degli Aranci (pravijo mu tudi Parco Savello). Gre za manjši park na griču Aventino, s katerega je čudovit razgled na mesto. V bližini stoji samostan, ki pripada malteškim vitezom. Če boste pokukali skozi ključavnico samostana, boste s pogledom hkrati zajeli kar tri države.

Najbolj priljubljena soseska v Rimu je Quartiere San Lorenzo. To je nekonvencionalna četrt z neštetimi poceni lokali, študenti in pouličnimi zabavami. Nekaj posebnega so tukajšnji centri sociali (socialni centri). Ta nezakonito naseljena poslopja so se spremenila v razstavne prostore, gledališča in koncertne dvorane. V številnih od njih si lahko privoščite poceni pijačo in za vsak žep dostopno domačo hrano.

Neskončni seznam znamenitosti

Visoko na seznamu najbolj obiskanih mest sveta so tudi Firence, glavno mesto Toskane. Firence so rojstno mesto renesanse in se ponašajo z največjimi zbirkami renesančnih umetnin in arhitekturnih znamenitosti. Toskana je sicer najbolj priljubljeno turistično območje Italije. Gre za skorajda nadrealistično pokrajino z zelenimi griči in pinijami, ki stojijo v skoraj popolnih formacijah.

Poleg Firenc so drugi turistični biseri Toskane še Pisa, Siena in Lucca.

Toskana je sicer posuta z manjšimi kraji, ki kraljujejo na vrhu gričev, s pravimi labirinti tlakovanih ulic, starodavnimi spomeniki in čudovitim razgledom na celotno Toskano.

Najbolj priljubljene italijanske plaže so ob jadranski in ligurski obali. Na jugu države leži priljubljeno obmorsko letovišče Amalfi, na italijanski rivieri pa lahko obiščete še Cinque Terre, ki so resnično nekaj posebnega. Do petih vasi – Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola in Riomaggiore –, ki ležijo ob Sredozemskem morju, lahko pridete zgolj peš, z ladjo ali vlakom. Cinque Terre so na Unescovem seznamu svetovne dediščine.

Obala in Dolomiti

Okoli omenjenih petih vasi je nešteto pohodniških poti, kadar je za hojo prevroče, pa se lahko ohladite na eni od plaž, s katerimi se prav tako ponašajo Cinque Terre.

Italijanska riviera se razteza od La Spezie na vzhodu do San Rema na zahodu.

To območje so že pred davnimi stoletji obiskovali evropski aristokrati. Tudi jadranska obala je med turisti izjemno priljubljena, dolge peščene plaže Riminija pa so prava meka italijanskega obmorskega turizma.

Nad italijansko obalo se dvigajo gore. Na sončni Siciliji je še vedno delujoč vulkan, na katerega se je mogoče povzpeti. Vulkan Etna je glavna znamenitost otoka in ima celo dve smučišči. Med plažami jadranskega morja, Toskano in amalfijsko obalo pa se dvigajo Apenini, katerih najvišji vrh Gran Sasso je visok 2912 metrov.

Najlepše italijanske gore pa so nekoliko bolj oddaljene od obale. Na severu Italije se dvigajo Dolomiti, ki so pravi raj za pohodnike, plezalce in kolesarje. Gorska veriga ima 18 vrhov, višjih od 3000 metrov. Gre za gorsko območje s prepadnimi stenami, visokimi pečinami in številnimi ozkimi, globokimi in dolgimi dolinami.

Še namig za pohodnike in plezalce: v Dolomitih je več kot 200 železnih poti.

Via ferrata (železna pot) je pot, ki poteka prek skalovja, opremljena je z jeklenimi vrvmi, lestvami, mostovi in stopnicami. Omenjena pot je čudovit način za prehod iz pohodništva v plezanje.

Tudi Dolomiti so na Unescovem seznamu svetovne dediščine. Sicer pa je, kot kaže, del te dediščine kar vsa Italija. V deželi je namreč kar 49 območij svetovne dediščine. Več kot v kateri koli drugi državi na svetu. Na Unescovem seznamu svetovne dediščine so celotna mesta Verona, Siena, Vicenza, Ferrara, San Gimignano, Urbino, Matera, Pompei, Noto in Siracusa. Mesto Ravenna ima kar osem zgodnjekrščanskih spomenikov, ki so prav tako na omenjenem seznamu, kar je zagotovo svojevrsten mestni rekord.

Zaradi številnih dragocenih kulturnih spomenikov je Italija zagotovo prav posebna dežela, dejstvo pa je, da boste šele na italijanskih ulicah občutili pravi utrip in pravo dušo te dežele.