SiKaLuZOO, božične jaslice v razsvetljenem kraljestvu živali

Decembra se živalski vrt v Boračevi, vasici nedaleč od Radencev, prelevi v pravljično deželo številnih čudes.

Objavljeno
14. december 2011 14.18
Posodobljeno
14. december 2011 17.00
Ksenija Glažar
Ksenija Glažar

Nekaj kilometrov od zdravilišča Radenci leži vasica Boračeva, znana tudi po »črpanju« mineralne vode. A decembra raje sledite smerokazom s tačkami, ki vas bodo pripeljali do posestva SiKaLuZOO. To v adventnih nočeh zažari v soju tisočerih luči, ki krasijo tudi hišice številnih živali.

Posestvo SiKaLuZOO nosi ime po otrocih družine Mitev: Sinaju, Kalini in Luni. Že ime pove, da so otroci še posebno dobrodošli na tem posestvu, kjer se ukvarjajo s sonaravnim kmetijstvom. Prav najmlajšim si namreč želijo čim bolj približati naravo in živali.

Na posestvu otroci spoznavajo živali in se učijo, kako ravnati z njimi. Denimo, kakšen življenjski prostor potrebuje določena žival. In izvedo, da, enako kot človek, tudi živali potrebujejo ljubezen, zaupanje in spoštljiv odnos.

Kar se Janezek nauči, to Janez zna. Zato dobijo na posestvu v Boračevi mladi obiskovalci možnost, da naravo in živali zaznavajo na vse načine: z zvokom, vonjem, tipom ali podobo. Tako ne bodo več prepričani, da je krava vijoličaste barve ali da ptič žvrgoli le v maminem telefonu.

Poudarjajo tudi terapevtsko vlogo živali, saj te dokazano vplivajo na človekovo boljše počutje, večjo odprtost in sproščenost, po številnih raziskavah pa celo na daljše življenje.

Na posestvu izvajajo zunajšolske in izobraževalne dejavnosti. Vnaprej napovedane skupine lahko pod strokovnim vodenjem in nadzorom živali opazujejo, jih božajo, hranijo, fotografirajo ter si zapisujejo zanimivosti o njih.

Privlačen je tudi program safari. Otroci se med živalmi po urejeni poti vozijo z majhnimi terenskimi vozili, jahajo konje itd. Obisk živalskega vrta pa ne škoduje niti odraslim, ki vseh živali niti ne poznajo ali imajo do njih napačen odnos.

Dosedanje delo je že obrodilo sad in številni se k njim že obračajo za nasvet, če ne znajo ravnati s katero od živali ali ne najdejo pravega stika z njo. Največ občudovalcev imajo sicer kamele.

Družina, ki diha z živalmi

Živali v SiKaLuZOO žive v naravi, na kar spoštljivi površini 2,7 hektara. Več kot dvakrat tolikšno površino obdelujejo še za njihovo krmo.

V živalskem vrtu v Boračevi si, glede na letni čas, lahko ogledate kamele, konje, lame, osle, nanduje, ponije, kenguruje, ježevce, srne, rakune, mare, nosate medvedke, zelene legvane, afriške mini koze, ovčke, pujske, pave, pse maltežane, pegatke, purane, golobe, vodno perutnino, kopenske želve, morske prašičke in še številne druge, skupaj kar 56 vrst živali. Te so zelo socializirane in se med seboj dobro razumejo. Ker otroci največ sprašujejo po opicah, gospodar Tomi napoveduje, da jih bodo prihodnje leto na posestvo pripeljali kar osem.

Tomi, ki ga poznamo kot posebneža in entuziasta z dolgo brado, pravi, da so posebna družina, ki diha z živalmi. Potoži tudi, da ga na prvi pogled ljudje včasih napačno ocenijo, čeprav človeka ne bi smeli soditi zgolj po videzu.

Lučkolandija

Začelo se je pred leti, ko je Tomi za svoje otroke, Sinaj in Kalina sta namreč rojena prav na božični dan, postavil lepo osvetljene jaslice, v njih pa skril darila. Družina je bila navdušena, zato je bilo svetlobnih teles iz leta v leto več. Glas o tem se je razširil in tudi obiskovalcev je bilo nato vsak božič več.

Normalno in pričakovano je že postalo, da posestvo SiKaLuZOO decembra zažari v soju tisočerih lučk, zato ga nekateri imenujejo kar Lučkolandija. Prvo nedeljo v decembru, zdaj že tradicionalno, praznično okrašeno posestvo odprejo s pohodom z baklami ter z blagoslovom jaslic.

Tako je nastala edinstvena pravljična dežela z veliko živalmi in svetlobnimi podobicami: angelčki, Božički, jelenčki, zvezdicami, gradom, vlakcem, Božičkovimi sanmi, snežinkami, zvončki, darilnimi paketi itd. Podoba je kajpak najlepša, ko se zunaj stemni.

Park sem decembra prvič obiskala pred štirimi leti, ko se je Lučkolandija šele začela. Po vsem tem času so do obiskovalcev še vedno enako gostoljubni, prijazno jim postrežejo s pecivom, kuhanim vinom in čajem.

Dežela slatine in vina

Živalski vrt leži na stiku radenske ravnine in kapelskih vinorodnih hribčkov. Če ste že tam, se podajte še na sprehod ob Muri, si oglejte moderno cerkev sv. Cirila in Metoda, razgledno točko ob cerkvi sv. Marije Magdalene na Kapeli ter številne manjše kapelice in znamenja.

Okolica je znana tudi po številnih slatinskih izvirih in dobri kulinariki. Na domačijah lahko kupite domače vino, med, bučno olje in spominke. Čez gričevnato okolico potekajo lepe kolesarske in pohodne poti. Jeseni pa vas bo ob vinski cesti spremljal zvok številnih klopotcev, kot se za slovito vinogradniško pokrajino tudi spodobi.