V Punklu lahko spite po grumpah, klocnah ali prajzlperu

Novi mladinski hotel na Ravnah, izdelan skoraj povsem iz lesa, že sprejema prve goste.

Objavljeno
04. januar 2012 15.01
Mateja Celin, Trip
Mateja Celin, Trip

Punkl je nepogrešljiv del ljudskih pripovedk, ponavadi povezan s potovanjem in revščino. Čeprav se nam ob njegovi omembi pred očmi prikaže siromašen pastirček, ki se s culo na rami odpravi s trebuhom za kruhom, to podobo ob obisku ravenskega mladinskega hotela hitro zamenja drugačna, sodobnejša slika.

Ravenski Punkl je elegantna nizkoenergijska ekološka stavba, ki navduši že s svojo zunanjostjo, znotraj pa prepriča z domačnostjo, urejenostjo in kakovostno ponudbo. Hotel stoji na Čečovju na Ravnah na Koroškem in se ponaša s petimi modrimi trikotniki, kar je najvišja kategorizacija za mladinski hotel.

Odprli so ga pred dobrim mesecem dni. Zaradi prepoznavne zunanjosti povsem iz lesa in stekla stavbe ni mogoče zgrešiti. Ker je še čisto nov, je sveži les še rumenkaste barve, z leti pa bo temnel.

Vonj po svežem lesu

Stavbo je zasnovala arhitektka Maruša Zorec in koroško tradicijo uporabe lesa pri gradnji hiš nadgradila s sodobno obliko ter energijsko učinkovitostjo. Pri tem je upoštevala tudi naravne in bioklimatske danosti.

Punkl je tako prvi slovenski hostel, izdelan skoraj povsem iz lesa. Betonska je le temeljna plošča, nosilna konstrukcija je iz masivnega lepljenega lesa, iz masivnega lesa so tudi fasada, stropovi, talne obloge in notranja oprema.

Kljub vsem ekološkim prednostim lesene gradnje pa gost ob vstopu najprej opazi nekaj drugega. Povsod v Punklu namreč imenitno diši po svežem lesu, čeprav ni nikjer nobenih umetnih osvežilcev.

Na vse strani neba

Gostom je na voljo osem sob in skupaj 48 postelj. V osemposteljnih sobah stojijo pogradi, dvo- in štiriposteljne pa imajo posebne postelje, ki se zložijo druga pod drugo in jih je mogoče sestaviti ali razstaviti glede na število gostov.

Vse sobe imajo lastne kopalnice, nekatere tudi televizijske zaslone in dovolj prostora v omarah ob vhodu. Ker imajo vsi prostori velike steklene površine, skozi katere se odpirajo razgledi na vse štiri strani neba, v nobeni izmed sob ni čutiti utesnjenosti, temveč so prijetno svetle in prostorne.

Hodnikov v Punklu ni, saj je tudi prostor zunaj sob urejen tako, da omogoča druženje. Posedeti je mogoče v kateri izmed niš, ob steklenih stenah z razgledom ali pa v skupnem prostoru v pritličju. Ta je opremljen s projektorjem in platnom ter računalniki, v Punklu pa deluje tudi brezžični internet.

Od klobas do brusnic

Sobe imajo zanimiva narečna imena, vzeta iz Prežihove črtice Tri pisanke, ki so celo slovenskim gostom večinoma nerazumljiva. V ravenskem Punklu tako najdemo gnar (denar), klobase, grumpe (ocvirke), šartelj (šarkelj), šnops (žganje), mošt, klocne (suhe hruške) in prajzlper (brusnice).

Prenočitev stane 18 evrov v večposteljnih sobah, za dvoposteljno je treba odšteti 22 evrov, kdor želi sobo le zase, pa bo zanjo odštel 33 evrov na noč.

Za pripravo zajtrka je na voljo prostorna kuhinja z zajtrkovalnico. Gostje lahko uporabljajo tudi pralnico, prostor za hrambo športne opreme in brezplačna parkirna mesta.

Brez cigaretnega dima

Punkl so koncem lanskega decembra preizkusili prvi domači gostje in odšli navdušeni. Med novoletnimi prazniki so pričakali še skupino iz Grčije.

Zaradi neposredne bližine športnega parka Ravne z bazeni, sodobnim atletskim stadionom, telovadnico, parkom, številnimi športnimi igrišči ter smučiščem in velnesom pričakujejo dober obisk športnikov na pripravah pa tudi vikend rekreativcev in smučarjev.

V Punklu bodo gotovo radi prespali tudi obiskovalci koncertov in prireditev v bližnjem klubu Kompleks. Če bodo le upoštevali hišni red, katerega glavna in najpomembnejša zapoved je prepoved kajenja, ki v povsem lesenem Punklu res ni dobrodošlo.