Delova tema: Na počitnicah po pameti in z zavarovanjem

Najmanj zapletov glede brezplačnega zdravljenja je v državah članicah EU, Evropskega gospodarskega prostora in v Švici.

Objavljeno
31. januar 2013 14.04
Posodobljeno
01. februar 2013 05.00
Mitja Felc, kronika
Mitja Felc, kronika
Ljubljana – Mnoga smučišča v Italiji, Avstriji in Franciji so v zimskem času polna slovenskih ljubiteljev belih strmin. Pri nekaterih se snežni užitki zaradi poškodb in bolezni žal predčasno končajo. A tudi ko je poškodba sanirana, lahko ostane glavobol – zaradi stroškov zdravljenja.

Slovenski državljani, ki imajo pri nas urejeno obvezno zdravstveno zavarovanje, imajo med začasnim bivanjem v tujini pravico do nujnega oziroma potrebnega zdravljenja. A postopek uveljavljanja in obsega pravic je odvisen od države, kjer poškodba ali bolezen nastane. Peter Rutar z Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) pojasnjuje, da je vse odvisno od tega, kje zavarovana oseba uveljavlja zdravstvene storitve.

Najmanj zapletov je v državah članicah Evropske unije, Evropskega gospodarskega prostora (EGS) in Švici, za katere velja evropski pravni red. Podobno je na Hrvaškem, Bosni in Hercegovini, Makedoniji, Črni gori in Srbiji, s katerimi ima Slovenija meddržavne sporazume o socialnem zavarovanju. Dvostranski sporazum imamo tudi z Avstralijo. Nekoliko težje je uveljavljati brezplačno zdravljenje oziroma povrnitev stroškov v drugih državah.

Evropska kartica zdravstvenega zavarovanja

Zdravstveno zavarovane osebe so med začasnim bivanjem v državah EU, EGS in Švice do zdravljenja upravičene na podlagi evropske kartice zdravstvenega zavarovanja. Evropsko kartico zavarovanci dobijo brezplačno, naročijo pa jo lahko prek spleta ali na območni enoti ZZZS. Na domači naslov jo dobijo v štirih delovnih dneh. Rutar opozarja, da lahko zavarovanci, ki nenadoma in nujno odpotujejo v tujino, na območni enoti ZZZS zaprosijo za certifikat oziroma papirnato potrdilo, ki nadomešča evropsko kartico.

Enoznačnega odgovora, do katerih zdravstvenih storitev so slovenski državljani v tujini deležni, ni. Na splošno pa velja, da se z evropsko kartico lahko uveljavlja storitve, ki so potrebne iz medicinskih razlogov, upoštevajoč njihovo naravo in pričakovano dolžino bivanja v drugi državi članici. Obseg zdravstvenih storitev bo opredelil zdravnik, ki bo osebo sprejel na nujno oziroma potrebno zdravljenje.

Z evropsko kartico se uveljavljajo zdravstvene storitve neposredno pri zdravnikih in v zdravstvenih ustanovah, ki so del državne zdravstvene mreže. Storitve se uveljavljajo skladno s predpisi dotične države, kar pomeni, da je treba v nekaterih državah določene tudi doplačati enako, kot velja za zavarovane osebe teh držav.

Brez plačila storitev v tujini ne bo šlo, kadar obiščete zasebnega zdravnika ali kliniko, ki nima pogodbe z državno zavarovalnico. Takrat boste morali sami seči v žep, po vrnitvi v Slovenijo pa uveljavljati povračilo stroškov pri ZZZS.

Na podlagi meddržavnih sporazumov evropska kartica pride v poštev tudi na Hrvaškem, Srbiji, Črni gori, Makedoniji in Avstraliji. Zdravstvene storitve v Bosni in Hercegovini uveljavljate na podlagi konvencijskega potrdila, ki je dogovorjeno z meddržavnim sporazumom o socialnem zavarovanju.

Vrtoglave prevozne stroške krije le asistenca

Precej bolj brezskrben oddih bo, če pred odhodom v tujino poskrbite za ustrezno komercialno zavarovanje z (medicinsko) asistenco v tujini. Tovrstna zavarovanje običajno ne krijejo le nujne medicinske pomoči in zdravljenja, temveč še vrsto drugih praktičnih storitev, kot so denimo prevozni stroški, pravno svetovanje, premagovanje jezikovnih ovir in podobno. Prednost je tudi, da krijejo tako zdravljenje v državnih kot zasebnih ustanovah.

Slabša stran komercialnega zavarovanja je le, da je treba poravnati premijo, ki je odvisna predvsem od časa zavarovanja in paketa storitev oziroma višine zneska, do katerega zavarovalnica krije določene storitve.

Takšno zavarovanje je še posebno priporočljivo, če so tveganja za poškodbe ali poslabšanje zdravstvenega stanja večja, denimo smučanje ali deskanje.

Vendar je treba za kritje stroškov zdravljenja upoštevati določena pravila. V Zavarovalnici Maribor, kjer tržijo turistično zavarovanje v tujini z asistenco Axa, opozarjajo, da je treba pri bolezni ali nezgodi (in drugih zavarovalnih primerih, ki zahteva pomoč z asistenco) takoj, ko je mogoče (najpozneje v 48. urah od dogodka), poklicati v 24-urni dežurni asistenčni center, od koder asistenčna družba organizira pomoč v tujini. Zavarovanec, ki v tem času dogodka ne prijavi, do povračila stroškov ni upravičen. Seveda je dopustno, da v njegovem imenu klic opravi kdo drug. Glede na to, da so predvsem iz držav tretjega sveta telefonski stroški lahko precej visoki, kaže opozoriti, da teh stroškov asistenca ne krije in gredo vedno v breme zavarovanca oziroma tistega, ki je klical v njegovem imenu.

Glede kritja stroškov v Zavarovalnici Maribor pojasnjujejo, da zavarovanec načeloma stroškov zdravljenja na kraju samem ne nosi, saj za plačilo poskrbi asistenčna družba. V določenih državah zaradi lokalnih omejitev zavarovanec ne more prevzeti stroškov asistence in bo moral (ali kdo drug v njegovem imenu) plačati zdravstvene storitve. V takšnem primeru zavarovanec po prihodu domov poda asistenčni družbi zahtevek za povračilo stroškov, ki mu mora predložiti vse potrebne dokumente, vključno z originalnimi računi.

Poudariti je treba, da samo z meddržavnimi sporazumi ali evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja poškodovani ali onemogli niso upravičeni do povrnitve potnih stroškov iz tujine v domovino. Take stroške krije le komercialno zavarovanje z asistenco. Prav prevozni stroški pa lahko segajo do neba, predvsem, če gre za daljši prevoz z reševalnim vozilom, taksijem ali celo letalski prevoz.