Na recept le večji odmerek zdravil z nitrofurantoinom

Zdravila za sečila z nitrofurantoinom: Na voljo osiromešen izbor.

Objavljeno
04. november 2013 19.19
Slovenija, Kranj, 12.01.2012 - Zdravnik Aleksander STEPANOVICC, ki dela v kranjskem zdravstvenem domu. Zdravnisski recepti. Foto: Leon VIDIC/DELO
Brigite Ferlič Žgajnar, Ozadja
Brigite Ferlič Žgajnar, Ozadja

Ljubljana - Zakaj pri nas na recept ni možno dobiti 50 miligramskih odmerkov zdravil z učinkovino nitrofurantoin, ki ga uporabljamo za zdravljenje in preprečevanje okužb sečil? Tako nas sprašuje bralka, ki se ji zdi sporno, da je na recept na voljo samo močnejša, 100 mg doza zdravila, ki telo po nepotrebnem obremenjuje.

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je zdravilo z učinkovino nitrofurantoin šele leta 2010, po dolgotrajnem iskanju uvoznika, uvrstil na pozitivno listo. Na recept je možno od tedaj dobiti zdravilo MacroBID, od maja do septembra letos pa je bil dostopen še Makrodantin, oba v 100 mg oblikah.

Bralka, katere podatke hranimo v uredništvu, nas je seznanila, da je preventivno enkrat dnevno uporabljala 50 mg kapsule (kupljene v tujini), pa so jo dovolj ščitile pred pogostimi ponovitvami bolezni, čeprav je že v letih: »Po informacijah mojega zdravnika je to tudi edino zdravilo, ki se ga lahko predpiše nosečnicam, torej naš zdravstveni sistem brez potrebe obremenjuje tudi mlade pacientke z močnejšo dozo zdravila za preventivo.«

Na ZZZS so nam pojasnili, da žal 50 mg jakosti v Sloveniji ni na voljo: »Če bi bila, bi jo seveda razvrstili na listo.

Proizvajalci zdravil se namreč samostojno odločajo o načinu prisotnosti njihovih zdravil na našem trgu.« Se pa, kot navaja Damjan Kos iz ZZZS, zelo angažirajo za zagotavljanje čim širšega nabora zdravil, zlasti starejših, kot je npr. MacroBID: »Zastopnik je uvozil obliko, prijaznejšo bolnikom s podaljšanim sproščanjem. Oblike 50 mg, ki se redkeje uporablja, pa ne.«

Branko Huč, direktor podjetja Lenis, ki je zastopnik omenjenih zdravil, je pojasnil, da so bile nekaj časa težave v proizvodnji zdravila MacroBID, zato so v tem obdobju tržišče oskrbeli z zdravilom Makdrodantin: »Na videz gre za enakovredni zdravili, a je MakroBID zaradi posebne formulacije učinkovitejši, potrebni so manjši odmerki.« Pojasnil je, da je takih, ki to zdravilo jemljejo iz preventivnih razlogov, zelo malo, v družbi pa preverjajo možnost, da bi bili na slovenskem trgu v bližnji prihodnosti na voljo tudi 50 mg odmerki.