Nas kava res večkrat požene na stranišče?

Kava in pravi čaj nas dehidrirata. Nič novega, boste rekli. Pa poznate dokaze za to trditev, če je sploh resnična?

Objavljeno
02. april 2014 20.09
lvi*kava
Ti. K., Delo.si
Ti. K., Delo.si
Vsak dan popijemo 1,6 milijarde skodelic kave in še dvakrat toliko skodelic čaja. Nekateri uživajo predvsem v okusu, drugi kavo in čaj pijejo zaradi učinkov kofeina, ki pomaga, da ostanemo budni. Ampak, kot so nas učili, nas ti priljubljeni tekočini tudi dehidrirata. Ali to drži?

Eno izmed največkrat citiranih raziskav, ki jo navajajo v dokaz učinkom kave in čaja, so izvedli že davnega leta 1928 na vzorcu zgolj treh ljudi.

Raziskava je potekala takole: moški so na določene dni spili štiri kave na dan, določene dni so pili samo čaj, druge dni pa vodo, mešano s čistim kofeinom. Ves čas, opazovali so jih dve zimi, so merili količino njihovega urina. Raziskava je pokazala, da so, ko so pili vodo s kofeinom po dvomesečni abstinenci brez kave in čaja, proizvedli za polovico več urina. Ko pa so redno pili kavo, so se na njen diuretični učinek privadili.

Po pregledu večih študij, pri katerih so uporabljali količine kave, ki so bolj primerljive s tistimi, ki jih dejansko spije povprečen človek na dan, diuretični učinek kave ni tako samoumeven. Kot piše BBC, je Lawrence Armstrong po pregledu desetih raziskav sklenil, da kofein lahko velja zgolj za šibek diuretik, saj je 12 od 15 primerjav pokazalo, da ljudje urinirajo enake količine ne glede na to, ali pijejo navadno vodo ali pa vodo s kofeinom.

Zakaj moramo torej večkrat na stranišče, če pijemo veliko kave ali čaja?

Raziskava, v kateri je ena skupina 12 ur pila samo čaj, druga pa je popila enako količino prekuhane vode, ni pokazala razlik med njihovim odvajanjem urina.

Če strnemo zaključke zgoraj naštetega, bi lahko, seveda prosto po Prešernu, rekli, da kava in čaj ne dehidrirata našega telesa, če smo ju navajeni piti vsak dan. Ena skodelica kave ali ena skodelica vode ... Ni važno, na WC bo treba v vsakem primeru.