Resna težava, ki ogroža vse telo

Parodontitis - Doslej najbolj raziskana povezava z diabetesom, proučujejo soodvisnost z osteoporozo.

Objavljeno
25. april 2014 12.50
Ljubljana 05.12.2013 foto:Igor Mali
Milan Ilić
Milan Ilić
Ljudje na splošno podcenjujejo dejstvo, ali pa se ga preprosto ne zavedajo, da so bolezni ustne votline povezane s prenekaterim sistemskim obolenjem. Parodontitis (pogovorno tudi parodontoza) vsekakor vpliva na zdravje celotnega organizma. Med drugim je povezan s sladkorno boleznijo in aterosklerozo.

Parodontitis je bakterijsko vnetje dela čeljusti, v katerem so nameščeni zobje (parodontium). V poznem stadiju je posledica popolno uničenje parodontiuma. Zadnja leta vse več kliničnih in eksperimentalnih študij kaže, da obstaja povezava med parodontitisom in nekaterimi sistemskimi boleznimi. Raziskovalci so namreč ugotovili, da niso le sistemske bolezni tiste, ki lahko vplivajo na parodontitis, ga sprožijo in pospešijo, ampak velja tudi obratno: da parodontitis lahko spodbudi razvoj nekaterih sistemskih obolenj.

Povezava s srčno-žilnimi obolenji in diabetesom

Ta kompleksna vnetna bolezen je zelo razširjena, povprečno prizadene kar tri od štirih ljudi. V našem delu sveta je vsak drugi zob, ki ga je treba izruvati, izgubljen prav zaradi parodontitisa. Poleg splošnega zdravstvenega stanja imajo pri nastanku in poteku parodontitisa pomembno vlogo tudi individualni dejavniki tveganja, predvsem kajenje, dedna nagnjenost in sladkorna bolezen.

Pred četrt stoletja so bile narejene prve korelacijske študije, ki so pokazale pomembno povezavo med parodontitisom in srčno-žilnimi boleznimi. Kar je bilo ključnega pomena, saj je bilo dolgo razširjeno prepričanje, da parodontalno zdravljenje nima posebnega vpliva na potek srčno-žilnih bolezni. Včasih je namreč veljalo, da srčno-žilne bolezni in parodontitis predstavljajo dve različni vrsti simptomov, ki so nastali kot posledica enega od vzrokov za načeto zdravje – kot je kajenje. Potem pa so strokovnjaki vendarle vse bolj sumili, da ni tako. Okrepilo se je prepričanje, da lahko v primeru, da se vnetje parodontiuma ne zdravi in nadzoruje, to neposredno in močno vpliva tudi na srčno-žilno zdravje bolnika.

Do danes je bila najbolj raziskana povezava med parodontitisom in sladkorno boleznijo; ti dve obolenji sta, ne nazadnje, tudi vse pogostejši. Znanstveniki so ugotovili, da je njuna medsebojna povezava dvosmerna. To pomeni, da sladkorna bolezen vpliva na stanje parodontiuma, hkrati pa tudi parodontitis vpliva na količino sladkorja v krvi. Že prej je prevladovalo prepričanje, da je parodontitis posledično obolenje diabetesa mellitusa, kar pomeni, da so pogostost, težavnost in napredovanje te bolezni povezani s parodontitisom.

»Pri sladkornih bolnikih je imunski sistem na splošno oslabljen, zaradi visoke ravni sladkorja v krvi pa nastajajo motnje v prekrvitvi ustne votline. Zaradi diabetesa se poveča tveganje, da se bo pri bolniku pojavil ali napredoval parodontitis – hkrati pa je parodontalna okužba povezana s slabšimi krvnimi izvidi pri diabetikih,« pravi prof. dr. Ulrich Schlagenhauf, vodja poliklinike za ohranjanje zob in parodontologijo na univerzitetni kliniki v Würzburgu. Obstaja vse več dokazov, da se zaradi parodontitisa poveča tveganje za zaplete pri sladkornih bolnikih, prav tako je dejavnik tveganja za nastanek sladkorne bolezni tipa 2, zato dr. Schlagenhauf poudarja: »Zdravljenje parodontalne infekcije pripomore k boljšemu zdravju ustne votline, poleg tega pa se izboljšajo rezultati pri ugotavljanju količine sladkorja v krvi in preprečevanju zapletov pri sladkorni bolezni.«

Kriv tudi za prezgodnji porod

Vse več študij, opravljenih zadnja leta, potrjuje sum, da lahko parodontalna okužba sproži tudi prezgodnji porod in spontani splav oziroma izgubo otroka. Zaradi spremenjenega hormonskega stanja imajo nosečnice obzobno meso bolj prekrvljeno, posledica tega pa so pogostejše krvavitve in vnetja. Parodontitis je za nosečnice zelo nevaren, saj bakterije prodirajo v kri in pridejo v stik tudi s posteljico zarodka.

Znanstveniki danes intenzivno proučujejo še en razmeroma nov vidik, in sicer povezavo med parodontitisom in boleznimi kosti, predvsem osteoporozo. »Čeprav to povezavo raziskujemo že nekaj desetletij, še ni enotnega mnenja o tem, ali je pri bolnikih z osteoporozo večje tveganje za izgubo alveolarnih kosti (kosti okoli zob) in zob,« pojasnjuje doc. dr. Reinhard Gruber z oddelka oralne kirurgije na univerzitetni stomatološki kliniki Bernharda Gottlieba, ki deluje v okviru medicinske univerze na Dunaju.