Zdravstvena kartica pri Hrvatih bo zanimala evropsko komisijo

Težave pri uveljavljanju evropske zdravstvene kartice zanimajo tudi Evropski potrošniški center.

Objavljeno
25. avgust 2013 21.13
bsa zdravstvena kartica
Milena Zupanič, notranja politika
Milena Zupanič, notranja politika
Ljubljana – Težave pri uveljavljanju evropske zdravstvene kartice na Hrvaškem ali kjerkoli­ v Uniji zanimajo tudi Evropski potrošniški center, ki deluje v okviru Zveze potrošnikov Slovenije in ga polovično financira evropska komisija, polovično pa Slovenija. O ugotovitvah bodo poročali evropski komisiji.

Potrošnik, ki je moral plačati zdravstveno storitev v javni mreži in se želi pritožiti na Evropski potrošniški center, naj prinese s seboj račun, je dejala Jana Huč Uršič, ki vodi center. Svetuje, naj Slovenci, če jih na Hrvaškem ali kje drugje usmerijo v samoplačniško ambulanto, zahtevajo od zdravstvenega doma ali zdravnika koncesionarja pisno potrdilo o tem, da noče vzeti zdravstvene kartice in da mora bolnik v samoplačniško ambulanto.

Če v Evropskem potrošniškem centru izvedo za konkretno kršitev, vzpostavijo zvezo s Hrvaškim potrošniškim centrom. Če nato skupaj ugotovita, da so bile evropske pravice dejansko kršene, bodo o tem obvestili evropsko komisijo.

Že 866 vlog za povrnitev stroškov

Kot smo poročali, je Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) od 1. julija, odkar je Hrvaška v EU, do 20. avgusta prejel že 866 vlog za povrnitev stroškov. Ko bo proučil vsako posebej, bo šele jasno, za kolikšen obseg kršitev evropske zakonodaje gre. Reševanje vlog lahko traja tudi nekaj mesecev, saj morajo za vse navedene stroške v vsaki vlogi posebej vprašati na hrvaško zdravstveno blagajno (HZZO). Ti postopki sicer za ZZZS in HZZO niso nič novega, saj se je tudi lani zaradi zaračunavanja na Hrvaškem pritožilo 1460 slovenskih zavarovancev, je povedala Eva Godina z ZZZS.

Meddržavni sporazum Slovenije in Hrvaške o zdravstvenih storitvah, po katerem lahko Slovenci uporabljajo omenjene storitve na Hrvaškem z evropsko zdravstveno kartico, velja že od leta 2004. Pred vstopom v Unijo je to veljalo le za nujne, od 1. julija pa velja tudi za potrebne zdravstvene storitve.

Običajno ZZZS povrne slovenskim zavarovancem, ki so bili na Hrvaškem samoplačniki, približno tretjino zneska. Pri vračilu se drži uradnih cen hrvaške zdravstvene blagajne. To so cene, ki bi jih ZZZS plačal, če bi bila uporabljena evropska zdravstvena kartica. Hrvaški zdravniki se ne držijo cen, ki jih imajo dogovorjene s svojo, torej hrvaško zdravstveno blagajno, ampak zaračunavajo Slovencem približno trikratno ceno.

Na Hrvaškem je sicer treba pri zdravniku ali v bolnišnici vedno plačati nekaj malega, saj poznajo doplačila, ki jih pri nas krijejo Vzajemna in druge prostovoljne zavarovalnice. Za vsak obisk zdravnika ali zobozdravnika je treba plačati 10 kun, za vsak recept za zdravila 10 kun ter za vsak dan bivanja v bolnišnici 100 kun, vendar skupno največ 2000 kun. Tudi večina drugih evropskih držav pozna takšna doplačila iz žepa. Tega naš ZZZS ne vrne in to tudi ni kršitev evropskih predpisov.