Dokaz za obstoj najredkejše vrste kitov

Trupli dvoje kitov, ki ju je pred dvema letoma naplavilo na obalo Nove Zelandije, sta po najnovejših ugotvitvah pripadali najredkejši vrsti kitov, kljunastim kitom z lopatastimi zobmi, ki jih še nihče ni videl živih.

Objavljeno
09. november 2012 13.34
Silvestra Rogelj Petrič, Znanost
Silvestra Rogelj Petrič, Znanost
Kljunati kit z lopatastimi zobmi (Mesoplodon traversii) je tako redek, da ga še nihče ni videl živega. Vendar pa so znanstveniki prepričani v njegov obstoj. Nedavno so identificirali dvoje okostij, ki sta pripadali pet metrski kitovi samici in njenemu mladiču. Njuni trupli je pred dvema letoma naplavilo na obalo Nove Zelandije. Kot poročajo v analizi teh dveh okostij, objavljeni v torek v reviji Current Biology, ti okostji pripadata prav tem najredkejšim kitom. Žal njuni trupli ob najdbi pred dvema letoma niso prepoznali kot primerka teh redkih kitov in so ju pokopali.
Kljunati kiti (znanstveno ime Ziphiidae) so sicer družina kitov, ki zajema okrog 20 vrst. So ena najmanj poznanih družin velikih sesalcev.  Več vrst je bilo opisanih šele v zadnjih dveh desetletjih, možno pa je, da je še veliko vrst neodkritih. Kljunati kiti se trenutno delijo na šest rodov, od tega se trije, Indopacetus, Hyperoodon in Mesoplodon uvrščajo v skupno poddružino Hyperoodontinae.