Doping vpliva tudi na možgane, ne samo na mišice

Ogroženi so predvsem mladostniki - V času razvoja možganov spolni hormoni močno vplivajo tudi na to, na kakšen način se možgani razvijajo.

Objavljeno
25. januar 2013 18.41
reut*mozgani HUNGARY
Gregor Majdič, Znanost
Gregor Majdič, Znanost

V zadnjem času pogosto slišimo o dopingu, ki ga žal veliko športnikov uporablja za doseganje boljših rezultatov. A v medijih slišimo največ zgodb o padlih šampionih kot je Lance Armstrong, mnogo redkeje pa zgodbe o množični uporabi različnih prepovedanih sredstev v telovadnicah, pri rekreativcih in pri mladini. 

Med najpogosteje zlorabljena sredstva spadajo moški spolni hormon testosteron (in njemu sorodne snovi), ki povečuje rast mišic. Zaradi tega ga pogosto uporabljajo tako vrhunski športniki, ki za svoje dosežke potrebujejo veliko mišične mase, pa tudi tekmovalci v lepo izklesanih telesih (body builderji), ali pa samo redni obiskovalci telovadnic, ki si želijo imeti bolj mišičasto telo. A tako kot večina hormonov v našem telesu ima tudi moški spolni hormon testosteron številne funkcije. Poleg tega, da spodbuja rast mišic, ima seveda zelo pomembno vlogo pri plodnosti moških, poleg tega pa tako ženski kot moški spolni hormoni vplivajo na razvoj in delovanje možganov. Ravno o teh vplivih pa vemo morda veliko premalo in predvsem pogosto pozabljamo, da spolni hormoni v času pubertete močno vplivajo na razvoj možganov in so zaradi tega mladostniki še posebej v nevarnosti ob jemanju tovrstnih prepovedanih snovi.

Razlika med odraslimi in mladimi možgani

Številne raziskave so pokazale, da je koncentracija testosterona v krvi v pozitivni povezavi z nasilnim obnašanjem pri moških. To so potrdile tudi raziskave pri uživalcih prepovedanih snovi, ki so pokazale, da jemanje testosterona poveča nagnjenost k nasilju. Pri odraslih moških je ta povečana nasilnost kratkotrajna in je prisotna samo v času jemanja testosterona, po prenehanju jemanja pa zopet izgine. Na odrasle možgane namreč spolni hormoni vplivajo predvsem aktivacijsko, kar pomeni, da sprožijo neko obnašanje v tistem trenutku, ko so hormoni prisotni, ob odsotnosti spolnih hormonov pa takega spremenjenega (ali normalnega) obnašanja ni več. V nasprotju s tem pa danes vemo, da v času razvoja možganov spolni hormoni močno vplivajo tudi na to, na kakšen način se možgani razvijajo. Spolni hormoni (ženski in moški) tako že v času pred rojstvom, kmalu po njem in tudi v času pubertete močno sodelujejo pri urejanju razvoja možganov in nepravilne količine spolnih hormonov v tem času lahko imajo za posledico nepravilen razvoj določenih delov možganov. To lahko vidimo v spremenjeni strukturi možganov, bolj pomembno pa je, da se takšne nepravilnosti v razvoju možganov lahko kažejo tudi kot spremenjeno obnašanje vse življenje.

Žal zaenkrat še nimamo rezultatov raziskav pri ljudeh, ki bi pokazale dolgotrajno spremenjeno obnašanje pri moških, ki so v času pubertete jemali testosteron ali njemu podobne snovi. Veliko raziskav pri živalih, od laboratorijskih glodavcev do nam bližnjih sorodnikov opic, pa tudi preiskave pacientov, ki imajo zaradi določenih genetskih okvar povišano količino testosterona v krvi v času pubertete, pa nedvomno kažejo, da testosteron v času pubertete močno vpliva na razvoj možganov. Vse raziskave kažejo v isto smer, in sicer, da povišane količine moškega spolnega hormona v času pubertete dolgotrajno spremenijo možgane tako, da se poviša nagnjenost k nasilnemu obnašanju.

Za vedno spremenjeno obnašanje

Povišana količina testosterona vpliva na razvoj tistih delov možganov, ki vplivajo na instinktivna obnašanja (tako imenovani limbični sistem), spremembe v tem delu možganov pa lahko nato vse življenje povzročajo spremenjeno obnašanje. Testosteron tako vpliva predvsem na dele možganov, imenovane hipotalamus in amigdala (mandelj), ki sodelujeta pri urejanju socialnega obnašanja, vključno z nasilnim obnašanjem, in čustvene odzive, zelo verjetno pa tudi na čelni reženj možganov, ki ima pri ljudeh velik pomen pri uravnavanju našega obnašanja. Pri tem pa je zelo pomembno to, da testosteron v času pubertete možgane tako spremeni, da se to lahko odraža v povečanem nasilnem obnašanju vse življenje in kasneje ni več potrebna povišana količina testosterona, da bi se to nasilno obnašanje izrazilo. Takšna nagnjenost k nasilnemu obnašanju pa ima seveda številne škodljive posledice tako za posameznika kot za družbo, saj lahko vodi v nasilniška dejanja in kršenje zakona.

To seveda pomeni, da je jemanje moškega spolnega hormona testosterona in njemu podobnih snovi v času pubertete še posebej nevarno, verjetno celo bolj, kot če ga jemljejo odrasli (poleg številnih drugih zdravstvenih težav, ki so lahko povezane z jemanjem testosterona, od neplodnosti do rakavih obolenj), saj lahko trajno spremeni delovanje možganov, in tega bi se morali tako mladostniki kot tisti, ki na črno prodajajo takšna sredstva mladostnikom, še posebej zavedati.