Futurolog, ki je prepričan, da bo človek premagal celo smrt

Če boste dočakali leto 2045, obstaja velika verjetnost, da boste lahko še precej časa podaljševali svoje življenje.

Objavljeno
21. januar 2011 23.32
Z. R.
Z. R.
Danes je upočasnjevanje staranja organizma sicer možno, vendar to ni pravi odgovor za življenje, ki bo krepko presegalo sto let, je prepričan dr. Ray Kurzweil. »Moj oče je umrl zaradi infarkta, ko je bil star komaj 58 let, jaz pa sem jih imel tedaj 22. To je bilo moje prvo srečanje s smrtjo in tedaj sem sklenil, da bom storil vse, da bi upočasnil svoje staranje in si podaljšal življenje,« pravi ameriški futurolog, ki je prepričan, da bo najpozneje do leta 2045 človek izdelal sistem, pametnejši od njega samega. Neustavljivo se torej približujemo tehnološki singularnosti, že v prihodnjih dvajsetih letih pa bodo prvi roboti že dosegli raven človeške inteligence. Vse več bo tudi naprav, ki bodo nadzorovale delovanje naših telesnih organov in nas pravočasno opozarjale na napake. Do konca tega desetletja bo več kot polovica zdravil že bioloških, opešane organe pa bomo zamenjali z zanesljivejšimi nadomestki.

S svojimi drznimi napovedmi Kurzweil ni prepričal prav veliko znanstvenikov, čeprav so se nekatere že uresničile. V osemdesetih letih je tako napovedal svetovno računalniško mrežo, ki bo povezovala vse pomembne organizacije in na desetine milijonov zasebnikov. S številnimi izumi in izboljšavami je precej prispeval, da lahko danes slepi berejo, saj znajo računalniki zapisano prebrati in slišano zapisati. Napovedal je tudi, da bo leta 1998 računalnik dovolj zmogljiv, da bo lahko premagal svetovnega šahovskega prvaka, pri čemer se je uštel za eno leto: Deep Blue je Garija Kasparova premagal že leto prej. V Wall Street Journalu so mu nadeli vzdevek »neutrudni genij«, za revijo Forbes pa je »miselni stroj«. Je avtor številnih člankov in knjig, med katerimi je najbolj znana Singularnost je blizu (The Singularity is Near), ki je pred petimi leti kraljevala na Amazonovi lestvici najbolje prodajanih knjig tako med znanstvenimi kot med filozofskimi deli. Njegovo spletno stran Kurzweil AI.net na leto obišče več kot milijon ljudi.

Za svoje zdravje naravnost obsedeno skrbi že od 35. leta, ko so zdravniki odkrili, da ima diabetes 2. Temeljito je preštudiral vse, kar je bilo na voljo o tej bolezni, potem pa se je odločil, da se bo diabetesa lotil po svoje: biokemijo svojega organizma je reprogramiral s prehrano, telesnimi vajami in kopico raznih vitaminskih dodatkov. »Že več kot dvajset let v mojih izvidih ni sledu o diabetesu. Prepričan sem, da bi se spet pojavil, če bi prenehal izvajati program. Testiranja delovanja mojih organov kažejo, da mi je uspelo upočasniti staranje, tako da sem se v zadnjih dvajsetih letih postaral približno za dve leti, od 40 na 42 let, kolikor se tudi počutim star,« je povedal 62-letni futurolog v pogovoru za New Scientist. Telo si čisti s pitjem vsaj desetih kozarcev visoko alkalne vode, ki odstranjuje »zakisane« odpadke iz telesa in zmanjša verjetnost za nastanek določenih bolezni. Vmes pije zeleni čaj. Vsak teden mu vbrizgajo v kri vitamine in razne kemijske učinkovine, ki upočasnjujejo staranje. Poleg krvne slike nenehno preverja kapaciteto pljuč, delovanje čutil, spomina itd. Prepričan je, da bodo nova odkritja pri zdravljenju z izvornimi matičnimi celicami ljudem v prihodnjih desetletjih pomagala upočasniti biološko uro.

Kurzweilova singularnost (prispevek je v angleškem jeziku)