Nagrajeno raziskovanje zamejstva in izseljenstva

Diplomski in podpiplomski študenti so raziskovali življenjske razmere slovenske skupnosti in ohranjanje jezika v zamejstvu in po svetu.

Objavljeno
15. maj 2013 18.15
Dragica Bošnjak, Znanost
Dragica Bošnjak, Znanost

Ljubljana - Na enajsti nagradni natečaj Urada vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu, je letos prijavilo diplomske magistrske in doktorske naloge 20 pred- in podiplomskih študentov z dveh slovenskih univerz - iz Ljubljane in Univerze na Primorskem ter štirih zunaj Slovenije; univerze v Beogradu, v Buenos Airesu, Mendozi in Cordobi.

Predstavljene študije, ki sta jih ocenjevali skupini znanstvenoraziskovalnih in pedagoških sodelavcev za področje zamejstva in izseljenstva, sicer vključujejo pestro vsebinsko in geografsko široko polje raziskovanja, ki poleg Slovenije in slovenskega zamejstva, vključuje še Argentino, Avstralijo, Vojvodino in Kanado.

Kot so poudarili mentorji in ocenjevalci - za področje zamejstva jih je predstavil dr. Jernej Zupančič, za izseljenstvo pa dr. Kristina Toplak - letošnji prispevki kažejo na bogato interdisciplinarnost, večjezičnost in raznolikost akademskih okolij, v katerih so nastajala.

Komisija v sestavi dr. Zvone Žigon, dr. Igor Maver in Kristina Toplak je za področje slovenskega izseljenstva predlagala za nagrado diplomsko delo, ki ga je izdelal Leandro Rossano Sukich in Cordobe v Argentini in njegovo analizo dela Slovenskega podpornega društva v Cordobi, doktorat Mihe Kodermana iz Kopra, ki je raziskoval korenine slovenskih izseljencev v Avstraliji ter diplomsko delo Nadie Molek iz Buenos Airesa v Argentini, v katerem se je lotila antropološke analize različnih konstrukcij slovenstva.

S področja proučevanja slovenskega zamejstva so prisodili prvo nagrado Magdaleni Ogris iz Celovca za magistrsko nalogo s področja pedagogike, drugo Danielu Wuttiju, prav tako iz Celovca, za magisterij s področja psihologije, tretje pa Niki Lavrih iz Slovenije za magisterij o percepciji slovenstva med različnimi generacijami slovenske narodne manjšine na avstrijskem Koroškem. Priznanje je prejela Johanna Buch za magisterij s področja zgodovine.
Komisija je priporočila za objavo v obliki knjige deli Nadie Molek in Mihe Kodermana ter deli Leandra Rossana Sukicha in Andreje Hergula (Etnična vitalnost slovenske narodne manjšine v Vojvodini: skrb za slovenski jezik v društvih Slovencev v Vojvodini) v obliki članka.

Sklad za nagrajevanje najboljših raziskovalnih del je sicer skromen; prvo, drugo in tretje nagrajeni so prejeli po 800, 600 oziroma 400 evrov. V enajstih letih je sicer prispelo na razpise 189 prijav, nagradili pa so jih 65.