Natančno in poceni snemanje tal s pomočjo mikroletala

Satelitska navigacija - Program, ki je vgrajen v tem letalcu, omogoča zelo natančno snemanje ozemlja, nad katerim leti.

Objavljeno
16. avgust 2013 16.33
I. K., Znanost
I. K., Znanost

Letala brez posadke, ki jih vodijo s pomočjo satelitske navigacije, postajajo vedno bolj uporabna tudi v vsakdanjem življenju. Podjetje MAVinci iz poslovnega inkubatorja v nemškem Darmstadtu, ki je pod okriljem Evropske vesoljske agencije (ESA), tako opravlja storitve opazovanja in snemanja površin in objektov.

Uporabljajo tako imenovano mikroletalo Sirius (razpon čez krila 1,6 m, vzletna teža 3 kg), ki s pomočjo satelitske navigacije samodejno leti po vnaprej pripravljenem programu in med drugim kompenzira tudi bočni veter do hitrosti 50 km/h; radijsko daljinsko vodenje pa je zgolj varnostna podpora. Program, ki je vgrajen v tem letalcu, omogoča zelo natančno snemanje ozemlja nad katerim leti.

»Naše letalo omogoča, hitro in razmeroma poceni snemanje območij, ki so predvidena za določene posege, na primer za novogradnje, območja rudnikov z odprtimi kopi in podobno. Posnamemo pa lahko tudi območja, na katerih iščemo divja odlagališča odpadkov pa tudi območja, kjer se je zgodila kakšna nesreča, na primer so se v okolje razlile nevarne snovi,« pojasnjuje Johanna Claussen, direktorica podjetja MAVinci.

Njihova brezpilotna letala lahko opremijo z različnimi kamerami, lahko pa vanje vgradijo tudi kakšno drugo specialno merilno opremo. Razvoj letala in predvsem opreme za letenje s pomočjo satelitske navigacije je z ekspertnim znanjem podprl Esin laboratorij za optiko, ki deluje v Esinem raziskovalnem središču ESTEC na Nizozemskem.
Prve izkušnje so s tem letalom začeli nabirati že v prototipni fazi leta 2009, ko so v španski Andaluziji posneli obsežna območja, ki jih ogroža erozija.

Povpraševanje po tovrstnem snemanju iz zraka se skokovito povečuje in podjetje MAVinci ponuja svoje storitve že v dvanajstih državah.