Podrobneje o Esinih dejavnostih

Raziskovalna postaja na Antarktiki je idealno »vadišče« za dolgotrajne vesoljske polete.

Objavljeno
27. november 2012 13.16
I. K., Znanost
I. K., Znanost

Za ljubitelje dogajanj v vesolju in še posebej tistih, ki so povezana z Evropsko vesoljsko agencijo (ESA), je prav gotovo dobrodošla novica, da je izšla novembrska številka Esinega spletnega Biltena (seveda v angleščini). Ponuja kopico zanimivega branja in aktualnih  informacij o Esinih projektih in številnih v katerih je vsaj partner.

Naj omenimo samo obsežno predstavitev francosko-italijanske antarktične  raziskovalne postaje Concordia. Antarktika je namreč idealen kraj za raziskovanje obnašanja človekovega telesa in psihe v ekstremnih, izoliranih razmerah,  kar predstavlja tudi dolgotrajno bivanje v vesolju. Tako je Esin zdravnik Alex Kumar na Antarktiki bival od letošnjega januarja in raziskoval učinke izolacije in pomanjkanje sončne svetlobe na 13 članov posadke, ki so z njim preživeli antarktično zimo.

Če vsi vemo za Nasine preizkusne poligone in naprave in recimo tudi za Zvezdno mesto nedaleč od Moskve, kjer potekajo ruski vesoljski projekti oziroma poizkusi, pa je veliko manj znano Esino raziskovalno središče ESTEC (European Space Research and Technology Centre), ki leži na nizozemski obali. Prav letos to središče praznuje  50. obletnico, saj so ga ustanovili davnega leta 1962.

Esin spletni bilten izide štirikrat na leto in je namenjen tistim, ki jih nekoliko bolj zanimajo dejavnosti Evropske vesoljske agencije.