Pokopališče kitov pod puščavskim peskom

Paleontologi predvidevajo, da so kiti poginili zaradi strupenih alg.

Objavljeno
26. februar 2014 16.11
*reu*JAPAN-WHALING/MEETING
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Čilski pristojni ob načrtovanju širitve avtoceste, ki pelje skozi puščavo Atacama, verjetno niso predvideli, da bo gradbeni projekt popolnoma zaposlil tudi paleontologe. Nedaleč od ceste in pacifiške obale so namreč odkrili verjetno najbogatejše najdišče fosilov morskih sesalcev na svetu. Več deset skoraj povsem ohranjenih fosiliziranih okostji je pod starodavnim peščenjakom ležalo od šest do devet milijonov let.

Izkopavanja so se začela že pred leti, vse od najdbe pa je znanstvenike begal vzrok za množični pogin živali. Strokovnjaki zdaj menijo, da so našli dovolj dokazov, ki kažejo na to, da je za smrt odgovorna strupena alga. Ugotovili so, da so v obdobju 10.000 let na tem območju kar štirikrat nasedle in poginile večje skupine kitov. Kot so zapisali v reviji Royal Society, so prepričani, da so živali pred tem zaužile strupene alge, tok in valovi pa so jih nato zanesli na obalo, kjer jih je sčasoma prekril pesek. »Neverjetno je, da smo na 240 metrih našli vse zvezde iz sveta fosilov morskih sesalcev, ki so na jugu Amerike živeli v poznem miocenu. Gre za neverjetno gost skupek vrst,« je povedal paleontolog Nicholas Pyenson iz Nacionalnega prirodoslovnega muzeja Smithsonian.

Med popolnoma ohranjenimi okostji je 40 primerkov različnih vrst kitov. »Našli smo izumrla bitja, kot je mrožasti kit [Odobenocetops] − delfin, ki je podoben mrožu. Med fosili so bili tudi nenavadni vodni lenivci,« pojasnjuje Pyenson. Strokovnjaki so prepričani, da se pod peščenjakom skriva še več sto starodavnih bitij, ki so na območju, domačini so ga poimenovali kar Cerro Ballena (Kitji hrib), doživele bridki konec.

Paleontolog Sol Square, ki je sodeloval pri izkopavanju, je prepričan, da je starodavno pokopališče izredno pomembno: »Še nikdar niso nikjer na svetu odkrili tako velikega najdišča, ki ponuja tako različne vrste. Gre za zares poseben del regije Atacama.«