S tkivnim inženirstvom vzgojili nožnico

Znanstveniki so ta del ženskih rodil, ki je pomemben za normalno spolnost, vzgojili iz njihovih lastnih celic.

Objavljeno
25. april 2014 20.00
D. B., Znanost
D. B., Znanost
Štiri mlajše ženske, ki so se rodile z nepravilno razvito nožnico ali je sploh niso imele, so dobile nov organ. Znanstveniki so ta del ženskih rodil, ki je pomemben za normalno spolnost, vzgojili iz njihovih lastnih celic, in kot poročajo v zadnji reviji Lancet, je to nov zanimiv primer uspešne vzgoje nadomestnih organov, ki v laboratorijskih razmerah zrastejo v naravni velikosti, so funkcionalne in jih telo ne zavrača.

Do zdaj so s tkivnim inženirstvom uspešno vzgojili in presadili bolnikom tudi druge življenjsko pomembne organe, kot so sapnik, mehur in sečevod. Dve od štirih žensk, ki so se rodile z normalno maternico, vendar brez nožnice, imajo zdaj tudi menstruacijo. Po besedah dr. Anthonyja Atale, direktorja inštituta za regenerativno medicino pri medicinskem centru Wake Forest Baptist v Severni Karolini, zaenkrat še ne morejo zanesljivo napovedati, ali bo katera od teh žensk lahko normalno zanosila in otroka donosila, vendar delovanje jajčnikov vliva upanje, da bo morda tudi to uspelo. Kot še pojasnjuje dr. Atala, je njegova raziskovalna skupina že pred tem razvijala nadomestne urinarne organe – mehur in sečevod pri mlajših bolnikih. Z uspešno vzgojeno nožnico pa so prepričljivo dokazali, da postaja uporaba bolnikovih lastnih celic realna nova možnost zdravljenja z organi po meri.

Štiri mlajše ženske so se rodile z redko genetsko motnjo, Mayer-Rokitansky-Küster-Hauserjevim sindromom (MRKH), zaradi katerega že pri plodu nastanejo razne nepravilnosti v razvoju rodil. Zaradi te motnje se težave izrazito povečajo v puberteti, oviran pa je tudi poznejši razvoj.