Si želve same izberejo spol?

Raziskovalci s Kitajske akademije znanosti domnevajo, da so si želve, ko so še v zarodni obliki znotraj jajčeca, sposobne same izbrati spol.

Objavljeno
01. julij 2013 13.22
S.R.P. , Znanost
S.R.P. , Znanost

Raziskovalci s Kitajske akademije znanosti domnevajo, da so si želve, ko so še v zarodni obliki znotraj jajčeca, sposobne same izbrati spol. Že pred časom so opravili raziskavo, v kateri so prvi doslej dobili dokaze, da si želvji zarodki sami namerno uravnavajo svojo temperaturo, in te izsledke pred dvema letoma objavili v reviji Proceedings of the National Academy of Sciences. Ta sposobnost je sicer značilna za želvje mladiče in odrasle želve. Kot mrzlokrvne živali so za vzdrževanje svoje telesne temperature odvisne od zunanjih virov toplote, zato se premikajo iz hladnih na toplejše lokacije in obratno, da ohranjajo primerno telesno temperaturo.

V raziskavi, katere rezultate so objavili v aprilski številki revije Nature in minuli teden še v reviji PLOS ONE, pa so ugotovili, da si žabji zarodki dejansko še v jajčecu namerno izbirajo pozicijo tako, da si lahko vključujejo ali pa izključujejo toploto. To pa naj bi jim po domnevah raziskovalcev omogočalo izbirati, ali se bodo izlegli kot samci ali kot samičke.

Gre za prvo raziskavo, ki dokazuje, da si želve še kot embriji namerno regulirajo toploto. Da pri njihovem premikanju v jajčecu ne gre za naključno prehajanje s toplega na hladnejše mesto, je ugotovil Wei Guo Du, ekolog s Kitajske akademije znanosti. Skupaj s sodelavci je inkubiral 125 jajčec kitajske želve (Chinemys reevesii) in jih izpostavljal temperaturam med 26 in 33 stopinjami Celzija. Na temperaturah prek 33 stopinj Celzija so želvji zarodki le stežka preživeli. S pomočjo presvetljevanja jajčec so ugotovili, da so se žabji zarodki premikali proti viru toplote, ko so jajčno lupino ogreli na 29 do 30 stopinj Celzija. Če je bila temperatura jajčne lupina višja, so se želvji zarodki premaknili proč od toplotnega vira. Premikali so se le živi embriji, ne pa tudi tisti, ki so odmrli.

Na osnovi te ugotovitve kitajski raziskovalci sklepajo, da gre pri premikanju embrijev na toplejše ali hladnejše pozicije za njihovo namerno početje. V junijski reviji Biology Letters so pojasnili, da pri želvah, ki so jih proučevali, izbira toplote v jajčecu določi njihov spol. S tem, ko so si zarodki sami izbirali mesto z določeno temperaturo, so pokazali, da za temperaturo in spol ni odvisna le odločitev samice, kje bo jajca izlegla, kot so domnevali dosedaj.