Slovenski raziskovalci sodelovali pri določevanju genoma patogene glive

Raziskovalci s Kemijskega inštituta v Ljubljani so sodelovali pri projektu, kjer so določili genom glive Cochliobolus lunatus.

Objavljeno
08. marec 2012 16.31
G. A., Znanost
G. A., Znanost

Sirek (Sorghum bicolor) je peta najpomembnejša poljščina, ki jo v tropskem in subtropskem pasu gojijo za hrano ali proizvodnjo biogoriv. Njegova slabost je, da ga napada več kot 40 rodov gliv, ki posledično povzročajo znatno ekonomsko škodo.

Med tremi najbolj patogenimi je gliva Cochliobolus lunatus, ki je v določenih okoliščinah nevarna tudi človeku. Sorodne glive, kot je na primer Cochliobolus heterostrophus, ki povzroča škodo na koruzi, so razvpite zaradi svoje sposobnosti proizvajanja za gostitelja specifičnih toksinov. Vrste rodu Cochliobolus so že dvakrat povzročile hude izgube v kmetijstvu ZDA.

Slovenski znanstveniki pod vodstvom dr. Nade Kraševec iz laboratorija za biosintezo in biotransformacijo na Kemijskem inštitutu v Ljubljani so sodelovali pri projektu, kjer so določili genom glive Cochliobolus lunatus. Že dolgo je znana njena uporabnost pri pretvorbi steroidov, na primer kortikosteroidov.

Nadaljnje analize genoma bodo določile poti, ki tako pretvorbo omogočajo. Omogočile pa bodo tudi razjasnitev mehanizmov med gostiteljem in patogenom in načrtovanje potencialnih novih spojin vodnic, ki vodijo v razvoj novih fitofarmacevtskih sredstev.

 Projekt je financiral znanstveni oddelek ameriškega ministrstva za energetiko, na inštitutu Joint Genome Institute (JGI) pa so opravili določanje nukleotidnega zaporedja genoma v okviru programa za leto 2011.