Spermijem prija mraz

Izraelski raziskovalec Eliahu Levitas z univerze Bena Guriona v Beer Ševi ugotavlja, da sta število in kakovost spermijev, s tem pa tudi moška plodnost, največja pozimi in zgodaj spomladi.

Objavljeno
19. april 2013 18.47
D. B., Znanost
D. B., Znanost

Jesen je čas za bogato obiranje plodov v naravi – in tudi pri ljudeh; takrat se v primerjavi z drugimi letnimi časi rodi največ otrok. Kot namreč ugotavlja izraelski raziskovalec Eliahu Levitas z univerze Bena Guriona v Beer Ševi, sta število in kakovost spermijev, s tem pa tudi moška plodnost, največja pozimi in zgodaj spomladi.

V raziskavo, objavljeno v reviji American Journal of Obstretrics & Gynecology, so vključili vzorce sperme 6455 moških. Med pregledanimi vzorci so pri 4960 ugotovili normalno proizvodnjo spermijev, preostali pa so zaostajali tako po količini kot kakovosti; po merilih Svetovne zdravstvene organizacije je kot normalen opredeljen vzorec, v katerem je v mililitru več kot 16 milijonov semenčic.

Količino, kakovost in gibljivost spermijev so proučevali v zimskih in poletnih mesecih. Pri tem so upoštevali, da telo potrebuje približno 70 dni za proizvodnjo moških spolnih celic, in s primerjavo rezultatov ugotovili, da je za to najbolj ugodno mrzlo zimsko obdobje. Kot primer so navedli podatek, da so pozimi pri izbrani skupini moških v mililitru ejakulata našteli kar 70 milijonov semenčic. Pri tem pa ni pomemben samo podatek o količini in kakovosti spermijev, temveč tudi o njihovi gibljivosti; pozimi se jih hitreje giblje približno 5, poleti pa le 3 odstotki. Rezultati se nanašajo na normalno plodne moške. Pri tistih z manjšo količino spermijev in zato tudi zmanjšano plodnostjo pa so ugotovili rahlo večjo gibljivost spomladi in jeseni.

Podobna sezonska nihanja v količini in kakovosti spermijev so že pred tem raziskovali pri živalih. Vseh vzrokov za to strokovnjaki še ne znajo pojasniti, povezujejo jih tako z vplivi temperature, svetlobe, hormonskimi motilci in drugimi dejavniki okolja. Prav tako še ni povsem jasno, zakaj pri moških količina in kakovost semenčic na splošno upadata. Raziskave nadaljujejo.