V Avstraliji vsadili prvo bionsko oko na svetu

V znanstvenem konzorciju Bionic Vision Austraila so dosegli ključni mejnik v boju za povrnitev vida: uspešno so vsadili prototip bionskega očesa prvi pacientki na svetu.  

Objavljeno
06. september 2012 13.24
S.R.P. , Znanost
S.R.P. , Znanost

Iz znanstvenega konzorcija Bionic Vision Australia (BVA), ki deluje z vladno finančno podporo, so pred dnevi sporočili, da so uspešno vsadili prototip prvega bionskega očesa na svetu in s tem odprli nove možnosti za slabovidne in slepe.

Prejemnica prvega bionskega očesa je Dianne Ashworth, ki je trpela za podedovano izgubo vida zaradi degenerativnega retinitisa pigmentoze. Predbionsko oko, kot so poimenovali malo napravo, so ji vsadili v očesno mrežnico. Napravica vsebuje 24 elektrod, ki s pošiljanjem električnih impulzov stimulirajo živčne celice v očesu.
Raziskovalci so napravico vklopili v svojem laboratoriju prejšnji mesec, potem ko je Ashworthova popolnoma okrevala po operaciji. Po njenih besedah je bil ta dogodek zanjo nekaj neverjetnega. »Nisem vedela, kaj naj pričakujem, toda kar naenkrat sem zagledala majhen blisk svetlobe. Ob vsaki stimulaciji se je pred mojimi očmi pojavila nova oblika,« je navdušena Ashworthova.


Napravica deluje le, ko je povezana z napravami v laboratoriju. Kot je sporočil vodja BVA David Penington, jo bodo uporabili za raziskovanje, kako v možganih in očeh nastajajo slike. Povratne informacije bo pošiljala v vizualni procesor, pri čemer bodo zdravniki lahko natančno ugotovili, kaj Ashworthova vidi ob različnih ravneh stimulacije.
»Prizadevamo si za konsistenco oblik, osvetljenosti, velikosti in lokacije prebliskov, na podlagi katerih bomo lahko razkrili, kako možgani interpretirajo te informacije,« pojasnjuje Rob Shepherd, direktor Bionskega inštituta, ki tudi sodeluje pri tem prelomnem dogajanju.


Raziskovalna skupina se trudi razviti elektronsko napravo, ki bi omogočala tako imenovani širokokotni pogled. Upajo, da bo naprava z 98 elektrodami uporabnikom omogočila zaznati večje objekte, kot so poslopja in avtomobili. Prav tako si prizadevajo, da bi z napravo s 1023 elektrodami dosegli veliko ostrino – tolikšno, da bodo pacienti lahko prepoznavali obraze in brali besedila v velikem tisku. Kot so povedali na BVA, bodo te naprave pomagale ljudem z retinitisom pigmentozo in starostno degeneracijo rumene pege.