Če komisija ne bo ukrepala, bodo države same testirale živila

Komisarka za varstvo potrošnikov obljubila podporo evropske komisije pri izdelavi prehranskega zemljevida Evrope.

Objavljeno
06. marec 2017 21.49
shutter/nakup
Maja Prijatelj Videmšek
Maja Prijatelj Videmšek

Ljubljana – »Evropska komisija opozorila jemlje zelo resno. Evropski potrošniki ne smejo biti zavedeni, ampak obravnavani pravično,« je navedbe o domnevnih dvojnih kakovostnih standardih živil v državah srednje in vzhodne ter zahodne Evrope komentirala evropska komisarka za pravosodje, pravice potrošnikov in enakost spolov Vera Jourova.

Na razpravi, ki sta jo na urnik srečanja Sveta za kmetijstvo in ribištvo pod točko razno umestili madžarska in slovaška delegacija – v obeh državah so opravili primerjalne raziskave živil in te so pokazale, da so nekatera po kakovosti slabša kot živila istih blagovnih znamk v zahodnoevropskih državah –, je komisarka za pravosodje, pravice potrošnikov in enakost spolov Vera Jourova pozvala države članice EU, tudi posamezne potrošniške organizacije, naj zberejo dokaze o domnevnih spornih praksah nekaterih živilskih proizvajalcev. Očitki iz Madžarske, Slovaške ter tudi Češke in Poljske so namenjeni zlasti tistim proizvajalcem, ki prodajajo izdelke pod isto blagovno znamko, z enakimi oznakami in v enaki embalaži, a z drugačno recepturo.

Proti usklajenemu javnemu testiranju živil

Evropska komisija se bo 16. marca sestala z mrežo Zvez za zaščito potrošnikov, razpravljali pa bodo tudi o dvojni kakovosti živil. Dogovorili se bodo o usklajenem »javnem in transparentnem« testiranju živil, ki bo pokazalo, ali med različnimi regijami znotraj EU res obstajajo kakovostne razlike med živili, ki bi morala biti enaka.

Do junija letos bo Komisija pripravila ukrepe, ki pa ne bodo zakonodajni. Komisarka je namreč mnenja, da obstoječa Direktiva o nepoštenih poslovnih praksah že daje možnost za ukrepanje, pripravljena pa je tudi izboljšati izvajanje obstoječe zakonodaje. O dogajanjih bo poročala na zasedanjih Sveta ministrov za kmetijstvo.

Evropska komisija se bo 16. marca sestala z mrežo Zvez za zaščito potrošnikov, razpravljali pa bodo tudi o dvojni kakovosti živil. Dogovorili se bodo o usklajenem »javnem in transparentnem« testiranju živil, ki bo pokazalo, ali med različnimi regijami znotraj EU res obstajajo kakovostne razlike med živili, ki bi morala biti enaka. Ukrepi bodo določeni na podlagi obstoječega evropskega pravnega reda, direktive o nepoštenih poslovnih praksah. Testiranja pa naj bi izvedle potrošniške organizacije.

Slovenija ne verjame argumentom velikih evropskih proizvajalcev hrane, da na različne trge plasirajo živilske proizvode z drugačno sestavo zaradi drugačnih okušalnih preferenc potrošnikov, se s Slovaško, Madžarsko in Češko strinja slovenski kmetijski minister Dejan Židan. »Če velike mednarodne korporacije za različne trge isti produkt proizvajajo po drugačnih recepturah, bi morale to jasno označiti, da ima kupec lahko pravico izbire. V tem primeru to ni zavajanje. Če pa potrošnik nima te informacije – tudi če so na embalaži z majhnimi črkami navedene razlike v sestavi –, je to sum zavajanja in nepoštene prakse,« je prepričan Židan.

Židan napovedal vzorčenja tudi v Sloveniji

Pobudnice razprave si od srečanja, četudi stlačenega pod točko »razno«, in obljub komisarke Jourove veliko obetajo. »Če se o skupnem ukrepanju ne bomo dogovorili na evropski ravni, bomo v prihodnjih tednih po modelu, o katerem se dogovarjamo z nekaterimi vzhodnoevropskimi državami, v Sloveniji in drugod sami začeli vzorčiti živila in javnost obveščati o ugotovljenih razlikah v kakovosti,« je napovedal Židan. Poudaril je, da se bodo testiranja nanašala le na razlike v kakovosti hrane, ne na njeno varnost. Za varnost živil ministrstvo skrbi prek uprave za varno hrano z rednimi nadzori in vzorčenji živil na trgu.

Da takšna vzorčenja živil dosežejo svoj namen, je ponazoril z rezultati nadzora kakovosti medu, opravljenega leta 2014. Ta je pokazal, da ima večja trgovska veriga za en del Evrope proizvajalce medu pod svojo blagovno znamko, za drugega pa ne. Takoj ko so inšpektorji to odkrili, je trgovska veriga prakso spremenila.