Delavci Mure danes niso dobili plač

Prokurist Zdenko Podlesnik in glavna finančnica Marinka Glavač sta z osebnimi obiski pri bankah skušala v zadnjem trenutku dobiti denar za plače 3300 zaposlenih, vendar pri tem nista bila uspšena.

Objavljeno
18. maj 2009 16.02
Ivan Gerenčer
Ivan Gerenčer
Murska Sobota - Zaposleni v Muri danes, ko je v Muri plačilni dan (18. dan v mesecu), ne bodo dobili aprilskih plač. Prokurist Zdenko Podlesnik in glavna finačnica Marinka Glavač sta z osebnimi obiski pri bankah in drugih (partnerjih itd.) v Ljubljani v dopoldanskem času skušala v zadnjem trenutku dobiti denar za plače 3300 zaposlenih, vendar pri tem nista bila uspešna. »Veliko tistih, ki bi lahko zagotovili denar za današnje izplačilo aprilskih plač, danes zaradi drugih obveznosti niso bili dopsegljivi. Med drugim danes zaseda parlamentarni odbor za gospodarstvo in nadzorni svet NLB. Storil bom vse, da delavcem čimprej izplačamo plače. To sem se tudi dogovoril s sindikatom,« je povedal Podlesnik. In dodal, da ga danes nihče od zaposlenih ni poklical in vprašal, ali bo dobil plačo, kar kaže na veliko potrpežljivost delavcev za velike težave kolektiva.


Za izplačilo mesečnih neto plač v Muri potrebujejo 1,8 milijona evrov, za izplačilo bruto plač pa 2,5 milijona evrov. Po letu 2002, ko se je začelo obdobje kriznega poslovanja in tudi neuspešne sanacije Mure, se je zgodilo prvič, da delavci na plačini dan niso dobili plač. Denar za pravočasno izplačilo marčne plače so v Muri uspeli zagotoviti v zadnjem trenutku.

 

Predsedniik Murinega sindikata Drago Forjan je potrdil, da se je sindikat z vodstvom podjetja dogovoril, da bodo, ker zaposleni razumejo težave, v katerem se je znašel kolektiv, na plače potrpežljivo čakali do konca meseca. »Če plač ne bomo dobili do konca meseca, se bomo vsi zaposleni zbrali v Ljubljani pred vladinim poslopjem in pred parlamentom na protestnem zboru. Za pošteno delo bomo zahtevali tudi plačilo. Država doslej ni pomagala Muri iz težav, v kateri je že sedem let,« je povedal Drago Forjan.

 

Podlesnik je komentiral tudi petkovo izjavno ministra za gospodarstvo Mateja Lahovnika v Lendavi o tem, kaj se bo zgodilo, če dokapitalizacija Mure (8,5 milijona evrov) do roka, 31. maja, ne bo uspela.

 

»Minister je s tem, ko je podvomil v uspeh dokapitalizacije in s tem tudi v pripravljenost lastnikov za reševanje Mure, vzbudil dodatno nezaupanje pri partnerjih. Dejstvo je, da ima vzvode za reševanje Mure v rokah država. Sod je njen drugi največji lastnik, največja lastnica bank (NLB, NKBM in Abanka), ki so upnice Mure, pa je prav tako država. Druga banke se zaradi tega dejstva nočejo pogovarjati o pomoči Muri. Dokapitalizacije bo uspela, če bodo tako odločili odgovorni v državi, izpeljati pa jo bodo morale banke v njeni lasti. Država lahko Muro vključi v družbo za prestrukturiranje, kar se ne bo zgodilo čez noč, lahko pa konkretno poskrbi (denar za odpravine) za presežne delavce. Torej država ima v Murski Soboti problem, ki se imenuje Mura,« je za Delo povedal Zdenko Podlesnik.