Delež dolžnikov v stečaju se je močno povečal

Furs je objavil že 30. javni seznam davčnih dolžnikov. Sprva je bilo pri insolventnih podjetjih deset odstotkov dolga, zdaj ga je polovica.

Objavljeno
09. oktober 2015 20.54
iza*DURS
Katarina Fidermuc, gospodarstvo
Katarina Fidermuc, gospodarstvo

Ljubljana – Svoj davčni dolg je v enem mesecu, med objavo dveh javnih seznamov, poplačalo 1468 zavezancev, kažejo podatki finančne uprave (Furs). Ta je včeraj objavila že 30. seznam dolžnikov, pri katerih dolg presega 5000 evrov in je hkrati starejši od 90 dni.

Podatke za najnovejši, oktobrski javni seznam dolžnikov je finančna uprava zajela 25. septembra. Hkrati je zbrala tudi nove podatke za seznam z izplačevalci dohodkov, ki ji tik pred iztekom septembra še niso oddali obračunov dajatev in prispevkov za julijske plače in nadomestila plač.

Dolžniki v razredih

Dolžniki na seznamu so po velikosti dolga za obvezne dajatve urejeni v deset razredov. Na seznamu insolventnih plačnikov pravnih oseb je z 20 milijoni evrov dolga še vedno na vrhu družba v stečaju Maxicom, razred niže, z dolgom od 10 do 20 milijonov evrov, sta družbi v stečaju HTC Dva in Vegrad, seznam dolžnikov v stečaju, pri katerih dolg znaša od enega do 10 milijonov evrov, pa je že veliko daljši. Na njem so tudi javnosti bolj znane družbe v stečaju, na primer Aha Mura, Avtohiša Odar, Delo Revije. LTH Škofja Loka, Merkur ... V skupini neplačnikov pravnih oseb s seznama finančne uprave, ki niso v insolventnih postopkih, so v najvišji skupini z dolgom od enega do 10 milijonov evrov lendavski Horvath, Javor Pivka v likvidaciji, Litostroj Jeklo, novomeška M Tehnika ter družbe z omejeno odgovornostjo Manaf, MXM, Rebora, R-KZ, Sepire, Tramiko in Varnost Rival Sistemi, vsi s sedežem v Ljubljani. Po mnenju davčnih strokovnjakov je seveda očitno, da z javnimi seznami davčnega dolga ni mogoče ne preprečiti ne občutno znižati, podjetja pa jih upoštevajo, ko iščejo poslovne partnerje.

Velik delež insolventnih

Na najnovejšem seznamu je 4941 dolžnikov pravnih oseb s 595,742 milijona evrov dolga in 13.442 fizičnih oseb s 410,602 milijona evrov dolga – za fizične osebe štejejo podjetniki z dejavnostjo in posamezniki. Vseh dolžnikov na javnem seznamu je bilo 18.383, njihov skupni davčni dolg je znašal 1,006 milijona evrov, kaže statistika finančne uprave. Skoraj petina dolžnikov – natančneje 19,5 odstotka – je v insolventnih postopkih. Pri njih so pristojne ustanove začele postopek stečaja ali prisilne poravnave. Prav pri zavezancih s seznama, ki so v insolventnih postopkih, je velik delež dolga: 495 milijonov evrov ali 49,2 odstotka.

Na vprašanje, kako dolgo ostanejo dolžniki na javnem seznamu, v finančni upravi odgovarjajo, da o takšnem povprečju ne morejo govoriti: »Večina dolga je pri zavezancih, ki so v insolventnih postopkih, saj je takih skoraj polovica. Ti so stalno na seznamu, in ker gre za insolventne dolžnike, zoper njih ni dovoljeno voditi postopka davčne izvršbe – ta dolg se torej ne poplačuje. Del dolžnikov ni v insolventnem postopku, vendar ti nimajo sredstev, da bi jih izterjali. Ostali dolžniki pa prihajajo na seznam kot novi in odhajajo z njega, ker plačajo.« Posebne statistike o tem ne vodijo, dodajajo v generalnem finančnem uradu – javno dostopna pa so poročila o stanju in gibanju davčnega dolga. Mesečna poročila o dolgu z novega seznama kažejo, koliko dajatev so zavezanci plačali med objavo dveh seznamov, zbirnega podatka o teh poplačilih pa ni.

V primerjavi s prejšnjim javnim seznamom, ki ga je finančna uprava objavila septembra, je na oktobrskem sedem dolžnikov manj. Skupni dolg je nižji za 1,548 milijona evrov. »V primerjavi s preteklim mesecem je svoj dolg poravnalo 1468 zavezancev, skupaj 4,642 milijona evrov,« dodajajo v generalnem finančnem uradu.

Ves davčni dolg je višji

Na javnih seznamih so le dolžniki z dolgom, višjim od 5000 evrov in starejšim od 90 dni, finančna uprava pa vladi redno poroča tudi o skupnem davčnem dolgu. Ta je ob polletju znašal 1,401 milijarde evrov: v njem je bilo 777,202 milijona evrov ali 55,5 odstotka izterljivega in 623,843 milijona evrov ali 44,5 odstotka pogojno izterljivega dolga, pri katerem je finančna uprava izčrpala svoje ukrepe za izterjavo.

Prvi javni seznam davčnih dolžnikov je finančna uprava objavila 15. aprila 2013, ko smo poročali o izjemnem zanimanju javnosti zanj: pri 4476 pravnih osebah je bilo 577,377 milijona evrov dolga in pri 11.442 fizičnih osebah 350,6 milijona evrov dolga, skupaj torej 927,977 milijona evrov. V času prvih objav je bil veliko manjši delež dolžnikov, pri katerih se je že začel insolventni postopek, stečaj ali prisilna poravnava, saj jih je bilo le okoli 10 odstotkov. Pri njih je bilo okoli 38 odstotka dolga, torej se je tudi ta delež odtlej precej povečal.