Airbnb in Uber: kako pravična je ekonomija delitve?

Na Dunaju bo konferenca o ekonomiji delitve (Sharing Economy), ki se je razvila iz neškodljive sosedske menjalne borze in je zaradi pametnih telefonov in tablic zrasla v dobičkonosen poslovni model. Najvidnejša predstavnika tega modela sta vsekakor Airbnb in Uber.

Objavljeno
14. oktober 2015 20.03
Taxi 04.novembra 2014
Silva Čeh, gospodarstvo
Silva Čeh, gospodarstvo
Ljubljana - V ponedeljek, 2. novembra 2015 med 13:00 in 18:30, bo v tehnološkem parku Tech Gate Vienna na Dunaju potekala mednarodna konferenca z naslovom „Lokalni heroji in globalni igralci. Kako pravična je ekonomija delitve? (Local Heroes & Global Players. Wie fair ist die Sharing Economy?). Ekonomija delitve kot model posredovanja različnih dobrin in storitev že dalj časa polni medije, se širi in si je že izborila stabilno mesto na trgu. Za dosedanje ponudnike takšne spletne platforme predstavljajo resno konkurenco, ki postavlja nove standarde na področju kakovosti, pravil o varstvu potrošnikov in delavcev ter nenazadnje tudi davkov in drugih dajatev,  so sporočili iz Agencije za stike z mestom Dunaj Compress PR.

Mednarodna konferenca, ki se bo odvila na pobudo podžupanje mesta Dunaj Renate Brauner, želi osvetliti te modele ter spremembe in posledice, ki jih prinašajo. Na predavanjih in okroglih mizah bodo obiskovalcem predstavljene panoge, ki so za takšne programe najbolj zanimive in načini, s katerimi so se druge države soočile s tem novim izzivom.

Dunaj želi do konca leta določiti zakonodajni okvir za modele ekonomije delitve. Največje probleme vidijo v vprašanju obdavčitve in odgovornosti.

Projekti, ki so vzklili kot nekakšne pop-up alternative v bistvu za seboj pogosto skrivajo velike korporacije - spletna platforma Uber, ki se ukvarja s posredovanjem prevozov, je vredna več kot 40 milijard dolarjev, saj za njim stojijo investitorji kot je Google ali Goldman Sachs. Še več uporabnikov pri nas pozna spletno platformo Airbnb, preko katere različni ponudniki posredujejo prenočišča. Različna mesta so se novih izzivov, ki so s to platformo nastali, lotila različno (v Parizu in Berlinu posebne skupine opravljajo kontrolne oglede, v New Yorku je oddaja prenočišča mogoče le nad 30 dni, medtem ko v Barceloni kazen za nezakonito oddajanje znaša do 30.000 evrov). Vodja magistratnega oddelka mesta Dunaj za gospodarstvo, delo in statistiko (MA 23) Klemens Himpele opozarja, da pravi vzorec za uporabo zaenkrat žal še ne obstaja.