Alenka Žnidaršič Kranjc: »To, kar se dogaja, presega vse meje«

Zaradi šlamparije v zadevi Tovarna sladkorja Ormož bo vsak zaposleni Slovenec plačal po devet evrov.

Objavljeno
17. februar 2016 21.54
Marjeta Šoštarič
Marjeta Šoštarič

Alenka Žnidaršič Kranjc, članica upravnega odbora Prve osebne zavarovalnice, je dogajanje z zavrnjeno tožbo proti evropski komisiji v zadevi Tovarna sladkorja Ormož in iskanje krivcev zanjo označila za »veliko šlamparijo«. Po njenem je skrajni čas, da krivci zanjo odgovarjajo.

Kako komentirate izjavo pravosodnega in kmetijskega ministra, da tokrat ne gre za sistemsko napako, ampak kar za osebno odgovornost?

Zagotovo ne gre za sistemsko napako, ampak za še eno v vrsti napak, ki jih delamo v Sloveniji od dolga NLB Hrvaški naprej. Ne gre za sistemske napake, ampak za »šlamparijo«, kar se zdaj kaže v tem, da izgubljamo vse tožbe, da smo dolžni izplačevati vse odškodnine.

Kako je mogoče, da so zakoni, ki jih sprejmemo, ali pa stvari, ki jih naredimo ali poskušamo narediti, v nasprotju z zakonodajo, z utečenimi postopki? Neprimerno je, da se ne najdejo ljudje z imenom in priimkom, ki so podpisani pod pripravljenimi dokumenti.

V povezavi s tem je pač treba ustrezno postopati in ugotoviti, ali je to zdaj delovnopravni problem ali pa gre za hujšo kršitev delovne obveznosti, kar lahko pomeni tudi prekinitev delovnega razmerja. Ni prav, da ob škodi, ki zaradi šlamparije presega vse razumne meje, nosi breme država in bomo pač mi vsi plačali teh devet milijonov. Če preračunam, vsak zaposleni Slovenec po devet evrov.

Nekdo preprosto mora to plačati, tako kot bo račun najbrž izdan za podrejene obveznice slovenskih bank, ali pa za krivice Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, ko ta nekaterim ni priznal pravice do višjih pokojnin, ali pa ko gre za odškodnine izbrisanim. Za vsem tem so osebne tragedije in tragedije podjetij. Zato se ne moremo tako obnašati.

Doslej še nihče ni osebno odgovarjal za napake, ki so bile storjene v državnem sistemu?

Saj sem že rekla; nekdo je podpisan pod pravno mnenje ali pod predlog, ki je bil nekomu dan. In ta, ki je podpisan, je osebno odgovoren.

Zdaj bodo, pravijo tako v pravobranilstvu kot na agenciji za kmetijske trge, uvedli disciplinske postopke proti posameznikom.

Kakšne ukrepe neki! Pogledajo naj, kdo je podpisan pod dokument, pa ne samo v tej zadevi, ampak še v kakšni drugi, in naj začnejo delovnopravne postopke. Na koncu je že tako, da če vem, da mi tako in tako nihče nič ne more in mi ne bo nihče nič naredil, če delam napake, zakaj pa bi se sploh trudil in nekaj pošteno in zares delal.

Hočete reči, da psi lajajo, karavana pa gre naprej?

Ja, časopisi boste še nekaj časa pisali o tem, kakšen mesec, dva, medtem bomo pa vsi pozabili na to visoko kazen. Ali v tem trenutku vi veste za imena in priimke, kdo je kriv? Ne, samo minister ve. Briga me, če minister ve. Naj pove, kdo je kriv, z imenom in priimkom, ta pa naj zato odgovarja po delovnopravni zakonodaji. Najmanj po njej. Pa ne mislim le na ta primer. To, kar se dogaja, presega vse meje. Hodimo v službo in na ravni javnega sektorja ne opravljamo svojih nalog. To res ni ničemur podobno.