Anji Strojin Štampar naj bi podaljšali mandat v upravi Kada

Kadovi nadzorniki bodo o imenovanju razpravljali prihodnji teden. Sod in ministrstvo za finance se pogajata o upravljavskem nadomestilu.

Objavljeno
19. maj 2014 19.46
ace_KAD
Maja Grgič, gospodarstvo
Maja Grgič, gospodarstvo
Ljubljana – Uprava Kapitalske družbe (Kad) bo, kot kaže, ostala nespremenjena. Kadrovska komisija Kada naj bi po naših neuradnih informacijah nadzornikom družbe predlagala, naj Anji Strojin Štampar podelijo še en mandat članice uprave. Nadzorniki bodo o tem odločali prihodnji teden.

Glede na to, da Strojin Štamparjevo podpirajo tudi predstavniki upokojencev in sindikatov, poznavalci pričakujejo, da bo dosedanja članica Kadove uprave dobila dovolj glasov za ponovno imenovanje. Strojin Štamparjevi se v začetku julija izteče mandat, zato je nadzorni svet objavil javni razpis za njeno mesto. V ožji izbor sta se poleg Strojin Štamparjeve uvrstila še Lotti Natalija Zupančič in Branko Kobal.

Kad in Slovenska odškodninska družba (Sod) pa te dni čakata, da vlada kot skupščina potrdi spremembe statuta obeh družb in tako omogoči njuno uskladitev z novim zakonom o Slovenskem državnem holdingu (SDH). Na ministrstvu za finance pravijo, da to kot zakonska obveza spada med tekoče posle vlade, kdaj naj bi vlada kot skupščina to soglasje dala, pa nismo izvedeli. Vlada bo statut SDH obravnavala v skladu z roki, ki jih določa zakon o SDH, so nam odgovorili na ministrstvu.

Kolikšno bo nadomestilo?

Enak odgovor smo dobili tudi glede sklenitve pogodbe med državo in Sodom o nadomestilu za upravljanje več kot 70 kapitalskih naložb države, ki jih bo za državo upravljal SDH. To pogodbo morata država in Sod skleniti do 26. maja. Na Sodu odgovarjajo, da pogodba še ni sklenjena. Neuradno pa je mogoče izvedeti, da se finančno ministrstvo in Sod o pogodbi še pogajata. Ministrstvo se po pričakovanjih zavzema za manjšo vsoto nadomestila kakor Sod. Ta hoče po naših informacijah tudi povračilo stroškov za zadnje leto in pol, ko je za državo že brezplačno upravljal njene naložbe, zaposlil pa je tudi večino delavcev nekdanje Agencije za upravljanje kapitalskih naložb. Strošek upravljanja – zaposleni, delo nadzornikov, cenitve in pravne storitve ... – naj bi na letni ravni znašal kar dva milijona evrov, in to brez privatizacijskih stroškov. Če vemo, da je vrednost neposrednih državnih naložb ocenjena na devet milijard evrov, bi torej strošek upravljanja znašal 0,02 odstotka, kar je manj, kot znašajo, denimo, nekatere upravljavske provizije zasebnikov.

Vlada predvidela pet milijonov

Vlada je sicer v finančnih posledicah zakona o državnem holdingu zapisala, da je za izvajanje obveznosti Sod letos v proračunu zagotovljenih 5,6 milijona evrov, za prihodnje leto pa 5,9 milijona. To naj bi vključevalo tudi stroške za privatizacijo državnih naložb, kot je plačilo svetovalnih pogodb. Kot je znano, naj bi Sod letos prodal še 13 naložb.