Antony Jenkins

Presečišče: Varčuje z videokonferencami in napoveduje konec univerzalnih bank.

Objavljeno
19. december 2014 18.48
Andrej Kotar, gospodarstvo
Andrej Kotar, gospodarstvo
Izvršni direktor britanske banke Barclays je prepričan, da je model univerzalnega bančništva neučinkovit in da se bodo banke morale odločiti, kateremu področju bančništva se bodo posvetile, če bodo hotele ostati konkurenčne.

Antony Jenkins se je prvič zaposlil v britanski banki Barclays leta 1983 kot pripravnik, nato pa čez nekaj let odšel k banki Citigroup. Barclaysu se je spet pridružil leta 2006 kot vodja oddelka za poslovanje s kreditnimi karticami, pred nekaj leti pa je postal vodja enote za poslovanje s prebivalstvom in podjetji. Pred dvema letoma je na najvišjem položaju v Barclaysu zamenjal Boba Diamonda, ki je odstopil, potem ko je preiskava razkrila, da se je banka med letoma 2005 in 2009 dogovarjala o vrednosti libora, pristojni ameriški in britanski organi pa so jo kaznovali z 290 milijoni funtov kazni. Jenkins je v nasprotju s svojim predhodnikom, pod katerim je Barclays posloval agresivno in tvegano, veljal za umirjenega bančnika z neomadeževanim ugledom.

Jenkins na svojem novem položaju pogosto poudarja, kako pomembna je tehnologija pri sodobnem bančnem poslovanju, zato je v Barclays med drugim uvedel tehnologijo videokonferenc z zasloni z visoko ločljivostjo. Pravi, da je banka tako letos prihranila približno 50 milijonov funtov zaradi manjših stroškov potovanj. Banka je letos zmanjšala svoje skupne stroške poslovanja za 1,7 milijarde funtov med drugim tudi zato, ker je odpustila 14.000 zaposlenih od skupnih 140.000 in zaprla 45 podružnic od skupaj 1500.

Pod Jenkinsovim vodstvom se je banka Barclays začela umikati iz investicijskega bančništva in se posvečati predvsem poslovanju s fizičnimi osebami in podjetji. Jenkins zatrjuje, da bo banka tako močnejša in bolje uravnotežena, pred kratkim je celo izjavil, da univerzalno bančništvo nima nikakršne prihodnosti in da bi se banke morale odločiti, kateremu področju bančništva se bodo posvetile, če bodo hotele še naprej ostati konkurenčne. Tako je pokazal, da si banka pod njegovim vodstvom ne bo prizadevala za globalno prevlado v investicijskem bančništvu, za kar se je nekoč zavzemal njegov predhodnik v banki Bob Diamond. Nekateri analitiki pravijo, da se to dogaja predvsem zaradi strožjih predpisov, zaradi katerih je zdaj težje upravljati globalno investicijsko banko v Veliki Britaniji, vendar Jenkins trdi, da se je banka odločila za strateške spremembe tudi zaradi drugih vzrokov, med drugim zaradi vpliva tehnologije na sodobno bančno poslovanje. Po njegovem mnenju morajo banke, ki bi rade ostale konkurenčne, vlagati velike vsote denarja v drage tehnološke izboljšave, in ker si banke ne morejo privoščiti naložb v tehnološke posodobitve na prav vseh področjih poslovanja, bodo morale izbrati, kateremu področju se bodo še posebno posvetile in na katerem področju bodo hotele ostati konkurenčne.