Apollo se ozira tudi za prevzemi drugih slovenskih bank

Starejši partner v Apollu Gernot Lohr ne skriva ambicij, da NKBM postane največja banka v Sloveniji, tudi s prevzemi drugih bank.

Objavljeno
02. julij 2015 16.45
Gernot Lohr, starejši partner v podjetju Apollo Global Management, novemu solastniku Nove KBM d.d., v Ljubljani, 30. junija 2015.
Nejc Gole, gospodarstvo
Nejc Gole, gospodarstvo
Ljubljana – Starejši partner v Apollu Gernot Lohr v pogovoru za jutrišnjo Sobotno prilogo ni skrival ambicij, da NKBM postane največja banka v Sloveniji, tudi s prevzemi drugih državnih in zasebnih slovenskih bank.

Potem ko je ameriški sklad Apollo skupaj z Evropsko banko za obnovo in razvoj (EBRD) ta teden od države za 250 milijonov evrov kupil NKBM, se Američani že ozirajo za novimi prevzemi bank. Lohr je v intervjuju poudaril, da mora država zaradi zavez evropski komisiji deleže v bankah prodati, priložnosti pa so tudi v nakupih zasebnih bank: »Ni skrivnost, da se Raiffeisen umika iz Slovenije, o tem razmišljajo tudi nekateri drugi. NKBM ima odlično ekipo, ki v teh procesih lahko prepozna priložnost in tako ustvari največjo banko.« Apollo pa je po Lohrovih besedah vsekakor zainteresiran tudi za odkupe slabih terjatev od slovenskih bank in Družbe za upravljanje terjatev bank.

Nova lastnika sta se včeraj predstavila tudi zaposlenim v mariborski banki. »S predstavitvijo smo v sindikatu zelo zadovoljni. Nova investitorja napovedujeta bolj optimistično prihodnost. V sindikatu bomo sicer še vedno pozorno spremljali nadaljevanje postopka, a so nas za zdaj predstavniki Apolla in EBRD s predstavljenimi razvojnimi načrti pomirili,« je dejala predsednica sindikata NKBM Mira Štiher. Na vprašanje o zaposlitvah je Lohr odgovoril, da nekatera področja v banki potrebujejo dodatne zaposlitve, denimo informacijska tehnologija, upravljanje tveganj in skladnost poslovanja. »Banka bo čez pet let zaposlovala več ljudi kot zdaj,« je dodal Lohr. Ta je obljubil, da bo NKBM čez nekaj let boljša družba, bolje upravljana, ločena od političnih interesnih skupin, transparentna, učinkovitejša, s posluhom za lokalno skupnost ter z boljšimi procesi in produkti.

Po Lohrovih besedah bodo v lastništvu banke ostali vsaj pet let, kot mogoč izhod pa je omenil tudi javno prodajo delnic: »NKBM je v preteklosti že kotirala na varšavski borzi in bi lahko kotirala znova.«