Aprila na letni ravni deflacija

V primerjavi z lanskim aprilom so cene upadle za 0,6 odstotka. K letni deflaciji so največ prispevale nižje cene naftnih derivatov.

Objavljeno
29. april 2016 12.48
Ba. Pa., STA
Ba. Pa., STA

Ljubljana - Cene življenjskih potrebščin so se aprila na mesečni ravni v povprečju zvišale za 0,4 odstotka, medtem ko je Slovenija na letni ravni še vedno beležila deflacijo. V primerjavi z lanskim aprilom so cene upadle za 0,6 odstotka. K letni deflaciji so največ prispevale nižje cene naftnih derivatov, kažejo podatki statističnega urada.

Medtem ko je Slovenija aprila letos na letni ravni beležila 0,6-odstotno deflacijo, je bila ta marca 0,9-odstotna, aprila lani pa 0,7-odstotna. V povprečju 12 mesecev do aprila so se cene znižale za 0,6 odstotka, medtem ko so se v enakem obdobju leto prej znižale za 0,1 odstotka.

Namestnica generalne direktorice statističnega urada Karmen Hren je pojasnila, da obdobje padanja cen v Sloveniji traja od sredine leta 2014. V tem času so se cene v povprečju znižale za okrog dva odstotka.

»To znižanje v dveletnem obdobju gospodarstvu sicer ne bi smelo povzročati večjih težav,« je dejala.

Nižje cene naftnih derivatov so k deflaciji na letni ravni prispevale 0,8 odstotne točke. Tekoča goriva so se v primerjavi z lanskim aprilom pocenila za 20,1 odstotka, goriva in maziva pa za 11,3 odstotka.

 


K mesečni rasti cen pa so 0,3 odstotne točke prispevale višje cene obleke in obutve. Oblačila so bila v primerjavi z marcem dražja za 1,5 odstotka, obutev pa za 14,2 odstotka. Po 0,1 odstotne točke so k inflaciji prispevale še višje cene goriv in maziv, ki so se podražile za 3,2 odstotka.

Letno gibanje cen, merjeno s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki se uporablja za primerjavo gibanja cen v EU, je bilo tudi aprila negativno, saj so se cene znižale za 0,7 odstotka, tako kot že marca.

Območje evra aprila z 0,2-odstotno deflacijo

Cene življenjskih potrebščin v območju evra so se aprila na letni ravni znižale za 0,2 odstotka, potem ko so marca stagnirale. Cene navzdol še naprej potiskajo energenti, je danes v prvi oceni sporočil evropski statistični urad Eurostat.

Najbolj so se aprila zvišale cene storitev, in sicer za odstotek, kar je 0,4 odstotne točke manj kot marca. Sledijo cene hrane, alkohola in tobaka, ki so se podražile za 0,8 odstotka, kar je toliko kot marca. Cene industrijskih proizvodov, izključujoč energijo, so se zvišale za 0,5 odstotka, za kolikor so narasle tudi marca.

Cene življenjskih potrebščin navzdol še naprej potiskajo cene energije, ki so se aprila znižale za 8,6 odstotka. Marca je bil njihov padec 8,7-odstoten.

Vnovična deflacija je slaba novica za Evropsko centralno banko, ki želi, da bi se inflacija v območju evra na srednji rok gibala blizu, a malenkost pod dvema odstotka. V Frankfurtu so v ta namen v minulih letih sprejeli vrsto ukrepov, vendar inflacija še vedno vztraja na zelo nizki ravni, včasih pa evrsko območje zdrsne tudi v deflacijo.