Banka Hapoalim na prepihu lastnikov

Finančna hiša v lasti najbogatejše ženske v Izraelu išče nove vlagatelje.

Objavljeno
29. september 2017 18.09
Andrej Kotar
Andrej Kotar
Največja izraelska banka namerava s prodajo svojega lastniškega deleža privabiti dolgoročne strateške partnerje ter zagotoviti stabilno prihodnost svojega poslovanja v Izraelu in nekaterih tujih državah.

Izraelsko banko Hapoalim je leta 1921 ustanovila izraelska zveza sindikatov Histadrut, ki je ostala lastnica banke do leta 1983, ko jo je država Izrael po izraelski finančni krizi nacionalizirala.

Sredi devetdesetih let prejšnjega stoletja jo je država prodala skupini vlagateljev pod vodstvom Teda Arisona, ustanovitelja zelo uspešne ladijske družbe Carnival Cruise Lines, njegova hči Shari Arison pa je pozneje izplačala partnerje, zato družina Arison od takrat sama nadzoruje banko Hapoalim, v kateri ima družinsko podjetje Arison Holdings 20-odstotni nadzorni lastniški delež.

Banka, ki zaposluje več kot 11.000 ljudi, je imela lani 4,35 milijarde dolarjev prihodkov, ustvarila je 684,6 milijona dolarjev čistega dobička. V Izraelu ima banka Hapoalim več kakor 600 bankomatov, okoli 250 bančnih podružnic, njene delnice kotirajo na borzi v Tel Avivu in velja za največjo banko v Izraelu. Hapoalim posluje tudi v tujini, svoje pisarne ima odprte v Združenih državah Amerike, Veliki Britaniji, Švici, Luksemburgu in nekaterih južnoameriških državah.

Shari Arison, lastnica družinskega podjetja družine Arison in najbogatejša ženska na Bližnjem vzhodu, je prejšnji teden podpisala neobvezujočo pogodbo o prodaji 49-odstotnega deleža družbe Arison Holdings, ki je lastnica 20-odstotnega nadzornega lastniškega deleža v banki Hapoalim. Morebitni kupci lastniškega deleža v banki Hapoalim še niso znani, v banki so povedali samo to, da gre za dve severnoameriški finančni ustanovi in eno investicijsko poslovno skupino, ki še nimajo strateških naložb v Izraelu.

Shari Arison je povedala, da bi s prodajo lastniškega deleža v upravni odbor rada pripeljala tri zanesljive dolgoročne strateške vlagatelje iz Severne Amerike in tako poskrbela za stabilno prihodnost poslovanja največje izraelske banke, čeprav je hkrati sporočila, da posel, pri katerem še niso določili prodajne cene, še ni dokončno sklenjen in da bo treba za sklenitev posla opraviti še precej dela. Posel mora preveriti in odobriti še izraelska centralna banka, ki pa je medtem že sporočila, da so morebitni vlagatelji nanjo naredili dober prvi vtis, in je prepričana, da vlagatelji tako sporočajo, da zaupajo izraelskemu bančnemu sistemu.