Banka Slovenija o stresnih testih: Posledic za davkoplačevalce ne bo

V živo: novinarska konferenca Banke Slovenije po objavi obremenitvenih testov, na katerih sta padli tudi slovenski banki NLB in NKBM.

Objavljeno
26. oktober 2014 15.12
Tiskovna/stresni testi
Nejc Gole, gospodarstvo, Je. G., Delo.si
Nejc Gole, gospodarstvo, Je. G., Delo.si

Ljubljana - Guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec je na danšanji tiskovni konferenci po objavi rezultatov ECB dejal, da posledic za davkoplačevalce ne bo.

Stanislava Zadravec Caprirolo, viceguvernerka, je dodala: »Za NLB in NKBM je tudi v poročilu ECB eksplicitno navedeno, da bosta kapital pokrili z dobički iz leta 2014, zato ni zahteve po dodatni dokapitalizaciji.«

Predsednik uprave NLB Janko Medja je pojasnil, da ECB že ugotavlja, da dajejo ukrepi prestrukturiranja NLB takšne rezultate, da bo banka s temi ukrepi pokrila kapitalski primanjkljaj. NLB je imela ob koncu tretjega četrtletja 47,9 milijona evrov čistega dobička in 158,2 milijona evrov dobička pred rezervacijami. Lani je imela 59,7 milijona evrov dobička pred rezervacijami in 293,5 milijona čiste izgube.

Kot je še poudarila Zadravec Carpirolova, je pomembno, da se vsa pozornost usmeri v prestrukturiranje podjetij, takih je ena tretjina gospodarstva. »Če se ti postopki ne zaključijo čim hitreje, da bodo podjetja lahko uspešno poslovala in če se okolje ne usmeri v kapitalske naložbe za financiranje investicij, ne le dolžniških naložb, se nam lahko v nekaj letih ponovi situacija, v kateri smo bili v preteklih letih,« je povedala.

Koliko so banke stali testi?

Predsedniki uprav bank niso želeli razkriti stroškov, ki so jih imeli zaradi pregledov bank. Aleš Hauc, predsednik uprave NKBM, je denimo dejal: »Stroške bomo razkrili ob objavi devetmesečnega poročila. Stroški niso bili majhni, merjeni so v milijonih evrov, a ne tako veliki kot ob lanskih pregledih.«

Predsednik uprave SID banke Sibil Svilan je povedal, da je pregled njihove banke imel vpliv na tekoče presojo tveganj: »Generalno gledano, se s tem pregledom vzpostavlja sistem že starih zlatih pravil poslovanja v bančništvu.«