Banka Slovenije se je pritožila na odločitev upravnega sodišča

V BS so ocenili, da sklep sodišča še vedno ne razrešuje izpostavljenih pravnih dilem glede zatev preiskovalne komisije, ki se ukvarja z zlorabami v bankah.

Objavljeno
25. avgust 2016 16.36
bsa jazbec
Maja Grgič
Maja Grgič
Banka Slovenije je vložila pritožbo zoper sklep upravnega sodišča, s katerim se je to razglasilo za nepristojno odločati o odredbi okrožnega sodišča v Ljubljani, ki je Banki Slovenije naložilo izročitev zapisnikov ožjega kolegija guvernerja preiskovalni komisiji za bančni sistem, so sporočili iz Banke Slovenije. Gre za zapisnike od 1. januarja 1997 do 24. aprila 2015, ki jih je preiskovalni komisiji pod vodstvom Anžeta Logarja iz SDS uspelo od Banke Slovenije sredi julija pridobiti prek ljubljanskega okrožnega sodišča. 

»Banka Slovenije je v pritožbenem roku ocenila, da sklep upravnega sodišča še vedno ne razrešuje izpostavljenih pravnih dilem,« pravijo v centralni banki. Poleg tega nekatera stališča upravnega sodišča po mnenju Banke Slovenije odpirajo tudi vprašanja ustavno pravne skladnosti obravnavane ureditve, zaznati pa je bilo tudi absolutne bistvene kršitve določb postopka v upravnem sporu. Ponovili so, da je odločitev o vložitvi tožbe in pritožbe, ki bi omogočila razjasnitev odprtih pravnih vprašanj, je po posvetovanju s pravnimi strokovnjaki v skladu s svojimi pooblastili sprejel guverner Boštjan Jazbec.

»Ne glede na to, da Banka Slovenije še vedno podpira vsa prizadevanja pristojnih organov v zvezi z ugotavljanjem zlorab v slovenskem bančnem sistemu, je ocenila, da je treba to problematiko dokončno razrešiti. Enotna praksa, zlasti pa pravna jasnost in pravna varnost v teh postopkih, namreč ni relevantna zgolj v obravnavanem primeru, pač pa tudi v vseh ostalih postopkih, ki jih vodijo ali jih bodo vodile preiskovalne komisije Državnega zbora Republike Slovenije v prihodnosti,« menijo v BS.

Dodali so, da Banka Slovenije s preiskovalno komisijo sodeluje od začetka in bo tudi v bodoče. Banka Slovenije je Preiskovalni komisiji doslej izročila vsa zahtevana gradiva, več kot 30.000 strani dokumentacije z informacijami o ugotovitvah in ukrepih Banke Slovenije pri nadzoru bank. »V interesu Banke Slovenije je, da pristojni organi svoje naloge opravijo,« zatrjujejo.