Banka Slovenije za reviziji v Probanki in Factor banki

Izredni upravi morata morebitne sume oškodovanj ali kaznivih dejanj pri poslovanju bank preučiti in po potrebi najeti forenzike.

Objavljeno
12. november 2013 17.49
N. G., gospodarstvo
N. G., gospodarstvo

Svet Banke Slovenije je zahteval revizijo celotnega poslovanja in upravljanja Probanke in Factor banke od leta 2006 do leta 2012. Izredni upravi morata morebitne sume oškodovanj ali kaznivih dejanj pri poslovanju bank preučiti in po potrebi najeti forenzične izvedence. O svojih odkritjih morata obveščati organe pregona oziroma po potrebi sprožiti druge postopke za zavarovanje interesov bank.

Zaupanje se krepi

Svet centralne banke je tudi obravnaval trenutna gospodarska in finančna gibanja.

Gospodarska rast naj bi bila do konca leta v najpomembnejših zunanjetrgovinskih partnericah relativno ugodna. V Sloveniji so bila agregatna gibanja v tretjem četrtletju stabilna, ugotavljajo.

Kazalniki zaupanja na področju gospodarske klime se postopno izboljšujejo, predvsem v povezavi z dogajanji v gradbeništvu in predelovalnih dejavnostih. V predelovalnih dejavnostih se rast še ni v celoti obnovila, glede na padec prihodkov v trgovini pa ostaja šibko trošenje gospodinjstev. Razmere v večini drugih skupin storitev zasebnega sektorja so ugodnejše, kažejo pa se tudi znaki postopne stabilizacije gradbene aktivnosti.

Ugodni podatki s trga dela

V zadnjih mesecih so relativno ugodne tudi informacije s trga dela. Povečuje se število zaposlenih zaradi močnejšega zaposlovanja v zasebnem sektorju. Medletna inflacija, merjena s HICP, se je septembra znižala že na 1,1 odstotka. Čeprav kljub temu ostaja nad povprečjem evrskega območja, je to preseganje le posledica poletnega zvišanja stopenj DDV. Presežek tekočega računa plačilne bilance je v enem letu do avgusta dosegel 6,6 odstotka BDP, predvsem zaradi občutnega medletnega zmanjševanja uvoza blaga.

Opisana gibanja odražajo postopno izravnavanje neravnovesij, nastalih pred krizo, in so večinoma skladna spričakovanji, so še sporočili z BS.

V Banki Slovenije še ugotavljajo, da se dinamika upadanja kreditiranja podjetjem in gospodinjstvom zadnje mesece umirja. Krčenje posojil podjetjem ostaja v zadnjih štirih mesecih okoli 13 odstotkov medletno. Medletna stopnja rasti stanovanjskih posojil stagnira pri 0,1 odstotka, pri stanovanjskih posojilih pa pada za okrog 8,5 odstotka.

A so se stroški oslabitev in rezervacij septembra nadpovprečno povečali, kar je dodatno povečalo izgubo iz poslovanja bank. Hitrejše in učinkovitejše prestrukturiranje v povprečju prezadolženega gospodarstva, ki bo podprto z njegovo dokapitalizacijo, bo prispevalo tudi k oživljanju kreditne aktivnosti bank in posledično k izboljšanju njihovega poslovanja.