Banke nadaljujejo pohod na premoženje ACH

DUTB je ACH in Proteju oddobrila enoletni odpustek na vračilo posojil, v zameno pa vpisala plombo na Adria Mobilu.

Objavljeno
20. januar 2014 18.32
17.10.2012 Novo Mesto, Slovenija. Sonja Gole, prva dama Adrie Mobila in ACH-ja.FOTO: JURE ERZEN/Delo
Vanja Tekavec, gospodarstvo
Vanja Tekavec, gospodarstvo

Ljubljana – Novomeška Adria Mobil, ki ima 565 zaposlenih, bo med prvimi družbami, s katerimi se bo aktivno ukvarjala Družba za upravljanje slabih terjatev bank (DUTB), lahko zapišemo po sporočilu o doseženem sporazumu, s katerim so menedžerji ACH pri slabi banki dobili še enoletni odpustek na vračanje glavnice posojil.

Potem ko so banke začele pohod na premoženje holdinga ACH Hermana Rigelnika, je minuli petek prišlo do prvega premika pri iskanju rešitve za novomeško proizvajalko avtodomov in prikolic Adria Mobil in njene zaposlene.

Prvi korak je naredila Družba za upravljanje slabih terjatev bank (DUTB), ki je z lastniki Adria Mobila (družbo ACH in menedžersko družbo Protej) minuli teden podpisala sporazum o enoletnem moratoriju na odplačilo glavnice posojil ter svoje terjatve tudi zavarovala z vpisom zastavne pravice na novomeški proizvajalki avtodomov in prikolic.

Spomnimo: DUTB, na katero sta NLB in NKBM prenesli skupno 62,5 milijona evrov posojil do ACH, se je že minuli teden vsedla na 66-odstotni delež družbe Adria Mobila v lasti Proteja in na 21-odstotni delež Adrie Mobil v lasti ACH.

To sicer ni prva plomba na Adria Mobilu, saj se je predtem za enako potezo odločila tudi italijanska banka Unicredit. Danes sta zastavno pravico na premoženju ACH vpisali še Factor banka in Hypo Alpe-Adria-Bank. Factor banka je z zastavno pravico na 21-odstotnem deležu ACH v Adrii Mobil zavarovala terjatev v višini 3,6 milijona evrov, avstrijska Hypo Alpe Adria Bank pa se je vsedla na 100-odstotni delež ACH v Autocommerceu, družbi, specializirani za prodajo in servis motornih vozil.

Podpis sporazuma o moratoriju na odplačilo glavnice med slabo banko, ACH in Protejem je najverjetneje najbolj pisan na kožo hčerinskim družbam ACH, zlasti Adrii Mobil, ki ima več kot 500 zaposlenih.

S tem pa težav ACH še ni konec. Holding Hermana Rigelnika se je v preteklosti zadolževal pri 16 bankah, zato je povsem odvisen od volje bank. Dogovorov z drugimi bankami v ACH še niso dosegli, so pa izrazili pričakovanje, da se bo to zgodilo v »najkrajšem roku.«

ACH je ostala tudi brez večine nadzornikov, saj sta konec leta iz NS odstopila še Dean Mikolič in Joško Vučemilo. Nove člane NS bodo lastniki imenovali na skupščini, ki naj bi jo sklicali v kratkem, morda še v tem tednu.